RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

RPO jedzie do Szwecji skarżyć się na Polskę

RPO spotka się między innymi z politykami i prawnikami (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Dzień przed końcem kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich Adam Bodnar odwiedzi Szwecję – ustalił portal tvp.info. Bodnar spotka się tam m. in. ze swoimi odpowiednikami, ale także politykami i członkami szwedzkiego rządu. Jak nieoficjalnie udało się dowiedzieć naszym dziennikarzom, tematem rozmów ma być stan praworządności i sytuacja środowisk LGBT w naszym kraju, a Bodnar przedstawia się jako „ostatnia demokratyczna instytucja w Polsce”.

Bodnar wysłał pracowniczkę RPO do celi „Margot”

Przedstawicielka Adama Bodnara, dyrektor Zespołu do spraw Wykonywania Kar w Biurze RPO, dr Ewa Dawidziuk zbadała „stan poszanowania praw tymczasowo...

zobacz więcej

7-8 września, jak potwierdziło biuro prasowe RPO, planowana jest wizyta Adama Bodnara w Szwecji. W jej trakcie ma się spotkać z grupą parlamentarzystów, prawnikami ze szwedzkiej Rady Adwokackiej, a także swoimi odpowiednikami – w Szwecji jest bowiem kilka instytucji pełniących funkcję Ombudsmana. Ponadto przewidywane jest spotkanie z organizacją pisarzy Svenska PEN.

Ambasada Szwecji w Polsce nie odpowiedziała na nasze pytania dotyczące tego wyjazdu, jednak jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, w ostatnich dniach Bodnar usilnie starał się, żeby jak największa liczba jego spotkań miała oficjalną rangę. Na obecnym etapie szwedzka dyplomacja zgodziła się na jedno: ze szwedzkim ministrem ds. europejskich Hansem Dahlgrenem.

Będzie to prawdopodobnie ostatni wyjazd Bodnara w roli RPO. Dzień później, w środę 9 września, kończy bowiem swoją pięcioletnią kadencję. Jak wynika z naszych nieoficjalnych ustaleń, swoją wizytę w Szwecji na finiszu pełnienia urzędu Bodnar zapowiada jako „ostatnia demokratyczna instytucja w Polsce”.

Szczególne znaczenie ma to właśnie w Szwecji, która w liberalnych środowiskach uchodzi za pierwowzór instytucji zajmujących się „realizacją i ochroną praw podstawowych”, a tamtejszy urząd Ombundsmana jest najstarszą tego typu instytucją na świecie.

Nieprzypadkowo wybrano główne tematy rozmów, które Bodnar będzie prowadził w trakcie wyjazdu. Portal tvp.info dowiedział się, że poruszona zostanie choćby kwestia sytuacji środowisk LGBT w Polsce, po stronie których Bodnar wielokrotnie stawał w czasie swojej kadencji. Mimo towarzyszących temu kontrowersji podkreślał, że jego rolą jest obrona wszelkich mniejszości.

Burza wokół odejścia prezesa radia. Pytają o reakcję Adama Bodnara

„Nie wiem, czy Rzecznik Praw Obywatelskich wesprze zwolnionego za poglądy redaktora Piotra Jedlińskiego, jednak mogę zadeklarować, że Instytut Ordo...

zobacz więcej

Do sądów zaskarżył choćby przyjęte przez niektóre jednostki samorządowe deklaracje opowiadające się za tradycyjnym rozumieniem rodziny – przez lewicowe środowiska oprotestowane jako „uchwały anty-LGBT”.

Protestował też przeciwko zakazom organizacji parad równości – jak choćby w Rzeszowie w 2019 roku, gdy na jego wniosek sąd uchylił zakaz nałożony przez władze miasta.

Wielokrotnie opowiadał się też przeciwko reformom sądownictwa w Polsce – co ma być kolejnym z tematów rozmów z przedstawicielami Szwecji. Krytykował zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, zarzucając uzależnienie tej instytucji od polityków.

Z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca apelował z kolei: „Pilnujmy sądów, bo obudzimy się w niedemokratycznym państwie”.

źródło:
Zobacz więcej