RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przygotowania do lotu załogowego na Księżyc. Film z testów na pustyni

Na pustyni Utah sprawdzano system wspomagania lotu rakiety SLS (fot. NASA)

NASA pokazała na żywo test systemu wspomagania lotu rakiety SLS (Space Launch System). Rakieta zostanie wykorzystana podczas misji Artemis, w ramach której astronauci w 2024 roku mają dotrzeć na Księżyc.

Kolizja czarnych dziur. Naukowcy usłyszeli dźwięk zderzenia [WIDEO]

Astronomowie wykryli najpotężniejszą z dotychczas stwierdzonych kolizję dwóch czarnych dziur. Taką informację uzyskali dzięki zarejestrowaniu fali...

zobacz więcej

Około dwuminutowy test transmitowano na kanale agencji kosmicznej. Miał sprawdzić, jak zachowują się nowe materiały i czy spełnione zostały wymagania dotyczące silnika. Próba zakończyła się sukcesem.

W 2024 roku na Księżyc ma zostać wysłanych dwóch astronautów, którzy spędzą tam aż 6,5 dnia – ponad dwa razy dłużej niż członkowie misji Apollo 17 w 1972 r. Astronauci wykonają przynajmniej dwa spacery po Księżycu. NASA zakłada, że z powierzchni ziemskiego satelity zostaną zebrane próbki o łącznej masie minimum 35 kg.

Wcześniej, bo już w przyszlym roku, rakieta odbędzie bezzałogowy lot dookoła Księżyca, a w 2023 roku podobny lot wykona już z astronautami na pokładzie.źródło:
Zobacz więcej