RAPORT

Pogarda

Kolizja czarnych dziur. Naukowcy usłyszeli dźwięk zderzenia [WIDEO]

Zderzenie, do którego doszło 7 mld lat temu, doprowadziło do powstania nowego obiektu (fot. Max-Planck-Institut für Gravitationsphysik (Albert-Einstein-Institut)
Zderzenie, do którego doszło 7 mld lat temu, doprowadziło do powstania nowego obiektu (fot. Max-Planck-Institut für Gravitationsphysik (Albert-Einstein-Institut)

Najnowsze

Popularne

Astronomowie wykryli najpotężniejszą z dotychczas stwierdzonych kolizję dwóch czarnych dziur. Taką informację uzyskali dzięki zarejestrowaniu fali grawitacyjnej, jaka dotarła do Ziemi z najbardziej odległych miejsc w Kosmosie.

Słońce odsłania swoje tajemnice. Pomógł wynalazek polskiego naukowca

Z pomocą obserwacji fal powstających w koronie Słońca naukowcy po raz pierwszy zmierzyli jej globalny magnetyzm. Dzięki temu będzie można lepiej...

zobacz więcej

21 maja 2019 roku fizycy z ośrodków na dwóch kontynentach wykryli nietypowy sygnał fali grawitacyjnej. Jak ustalili, została ona wywołana przez zderzenie dwóch czarnych dziur, do którego doszło 7 mld lat temu. Odkrycie zostało opublikowane w środę w czasopismach „Physical Review Letters” oraz „Astrophysical Journal Letters”.

Według uczonych wykryta kolizja czarnych dziur to największy wybuch – od czasu Wielkiego Wybuchu – jaki udało się zarejestrować na Ziemi.

Zderzenie doprowadziło do powstania nowego obiektu – także czarnej dziury – o masie 142 razy większej od masy naszego Słońca.Nowo odkryta czarna dziura ma więc tak zwaną masę „pośrednią”, czyli od 100 do 1000 razy większą od masy Słońca. To masa większa niż w przypadku gwiazd, natomiast mniejsza niż masa supermasywnych czarnych dziur. Jest to pierwszy tego typu obiekt wykryty w Kosmosie.

Ponieważ detektory wyłapują fale grawitacyjne jako falę akustyczną, naukowcy usłyszeli dźwięk zderzenia. Fizyk Alan Weinstein z Caltech, członek zespołu naukowego stojącego za odkryciem, podzielił się swoimi wrażeniami. Dźwięk „nie był zbyt długi, trwał może dziesiątą część sekundy, brzmiał jak głośne pacnięcie; z głośnika nie wydobyło się nic specjalnego” – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej