RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Pionierska operacja Polaków. Pacjent może odzyskać część czaszki

Pacjent, który stracił część czaszki, ma szansę ją odzyskać. To pierwsza taka operacja w Polsce i jedna z pierwszych na świecie.

Ratunkiem dla Julii jest leczenie w USA. Kosztuje 3,5 mln zł

Julia Kuczała na trzy miesiące przed 18. urodzinami w tym roku, dowiedziała się, że ma w głowie złośliwego guza mózgu - pineoblastomę. To rzadki,...

zobacz więcej

40-letni pacjent z Dolnego Śląska cierpi na nowotwór czaszki. Konieczne było wycięcie guza. W wyniku operacji mężczyzna stracił część kości w okolicy czoła. Nadzieją na normalne życie okazała się nowatorska metoda z zastosowaniem implantu wydrukowanego metodą 3D.

– Nowatorstwo tej metody polega na zastosowanych materiałach. Jest to matryca, na którą naniesiono kryształy hydroksyapatytu. Matryca i cały implant ulegną przebudowie. Po kilku miesiącach nastąpi zamiana tego sztucznego implantu w prawie normalną kość – mówi dr hab. Bogdan Czapiga, ordynator oddziału neurochirurgii Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Nowa metoda jeszcze nie była stosowana w onkologii. Badania nad materiałem trwały kilka lat. Materiał jest bioresorbowalny – przerasta tkanką kostną.

– Gdyby ten materiał spełnił pokładane w nim nadzieje, to w zasadzie wyeliminowalibyśmy etap, w którym konieczne jest pobierania tkanek własnych pacjenta i okaleczania kolejnych miejsc – mówi dr Monika Rutkowska.

Na podobne operacje czekają dwaj kolejni pacjenci.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej