RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rodzina generała Franco musi zwrócić państwu pałac

Pałac Pazo de Meiras pochodzi z XIX wieku (fot. PAP/EPA/Cabalar)
Pałac Pazo de Meiras pochodzi z XIX wieku (fot. PAP/EPA/Cabalar)

Sąd w mieście La Coruna na północnym zachodzie Hiszpanii orzekł, że generał Francisco Franco w sposób niezgodny z prawem nabył położony w tym regionie kraju pałac Pazo de Meiras. Nakazał jego rodzinie zwrot tej nieruchomości państwu.

Ponowny pochówek. Przeniesiono szczątki generała Franco

Trumna ze szczątkami generała Francisco Franco została w czwartek przetransportowana na madrycki cmentarz w Mingorrubio. Mimo protestów rodziny...

zobacz więcej

Sędzia stwierdziła, że procedura zakupu od państwa pałacu przez Franco przeprowadzona w latach 1938-41 była „symulowana”, co oznacza, że dokument kupna Pazo de Meiras nie ma podstaw prawnych.

– Oznacza to anulowanie tej transakcji – podkreśliła w werdykcie. Pochodząca z XIX wieku budowla zgodnie z orzeczeniem sądu pierwszej instancji musi powrócić do państwa.

W 2019 r. hiszpańskie media ujawniły na podstawie testamentu, który w 1968 r. przygotował Franco, że Pazo de Meiras był najdroższym dobrem posiadanym w chwili sporządzania tego dokumentu przez dyktatora. Wartość pałacu stanowiła wówczas prawie połowę majątku, który generał zostawił swojej żonie i córce. Całość testamentu odpowiadała dzisiejszej kwocie 1,8 mln euro.

24 października 2019 r. prochy Franco zostały przeniesione z bazyliki w mauzoleum wojny domowej w Dolinie Poległych na położony w podmadryckiej miejscowości El Pardo cmentarz Mingorrubio.

Ponowny pochówek dyktatora został przeprowadzony z inicjatywy socjalistycznego rządu Pedra Sancheza, który twierdził, że przeniesienie zwłok Franco jest „konieczne z powodu zainicjowania przez generała zamachu stanu” w 1936 r., który przerodził się w trwającą do 1939 r. wojnę domową. Według premiera obecność Franco „uwłaczała pamięci” złożonych w Dolinie Poległych ponad 30 tys. ofiar tego konfliktu.

Z kolei rodzina Franco ekshumację zwłok generała i próby odebrania pałacu traktuje jako formę zemsty środowiska hiszpańskiej lewicy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej