RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

#UwolnićOmara. Syryjski dziennikarz z rodziną otrzymał azyl w Polsce

Omar Al Halabi dokumentował zbrodnie w Syrii (fot. TT/Omar Al Halabi)
Omar Al Halabi dokumentował zbrodnie w Syrii (fot. TT/Omar Al Halabi)

Syryjski dziennikarz Omar Al Halabi wraz z żoną Assmą i dwoma synami otrzymał azyl w Polsce. Jego przyjazd do Polski nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie polskich dziennikarzy i polskiego MSZ. Zwracali się do kilku krajów z prośbą o pomoc. Polska wzięła na siebie odpowiedzialność, udzielając im azylu politycznego – powiedział ambasador RP w Ankarze Jakub Kumoch.

Prokuratura: Nie wydamy Holendrom rodziców chłopca cierpiącego na autyzm

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu wniosek o odmowę przekazania małżeństwa, które zabrało cierpiącego na autyzm syna z...

zobacz więcej

Akcja pod hasłem #UwolnićOmara trwała od kilku miesięcy. Historię Omara Al Halabi'ego, reportera z Aleppo, który relacjonował tragedię wojny domowej w Syrii, sam był więziony, torturowany i stracił kilkuletnią córkę, opisał dwa lata temu reporter TVN24 Piotr Czaban.

Później w akcję jego wydostania z Syrii zaangażowała się dziennikarka Karolina Baca-Pogorzelska. Ostatecznie reportera i jego żonę, również dziennikarkę, udało się sprowadzić do Polski we wtorek.

Ambasador RP w Ankarze Jakub Kumoch powiedział, że Omar Al Halabi i jego żona Assma to dziennikarze, którzy współpracowali z polskimi mediami.

– Ich życie w Syrii było w niebezpieczeństwie. Zwracali się do paru krajów z prośbą o pomoc. Polska wzięła na siebie odpowiedzialność, udzielając im azylu politycznego. Wszystko odbyło się we współpracy z Turcją. Więcej szczegółów nie chciałbym zdradzać – dodał ambasador. Sam Omar Al Halabi nie kryje zadowolenia. „Myślałem, że nie da się wydostać mojej rodziny z nieuniknionej śmierci w Syrii. Ale z pomocą Karoliny, wielkiego generała i wspaniałego Piotra, byliśmy naprawdę w stanie zrobić to, co niemożliwe” – napisał na Twitterze.

Dzięki wysiłkom dziennikarzy dla rodziny syryjskich reporterów udało się także znaleźć i wyposażyć mieszkanie w Polsce.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej