RAPORT

Pogarda

Merkel o Nawalnym: Miał zostać uciszony; padł ofiarą próby zabójstwa przez otrucie

Po ujawnieniu tej informacji przez niemiecki rząd Merkel powiedziała, że „nasuwają się tu bardzo poważne pytania, na które jedynie rosyjski rząd może i musi odpowiedzieć” (fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON/POOL)
Po ujawnieniu tej informacji przez niemiecki rząd Merkel powiedziała, że „nasuwają się tu bardzo poważne pytania, na które jedynie rosyjski rząd może i musi odpowiedzieć” (fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON/POOL)

Najnowsze

Popularne

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w środę, że lider antykremlowskiej opozycji Aleksiej Nawalny stał się ofiarą „próby zabójstwa przez otrucie”, a celem było „uciszenie” Rosjanina. Podkreśliła, że potępia próbę otrucia opozycjonisty.

Niemcy: Są dowody na próbę otrucia Aleksieja Nawalnego nowiczokiem

Badania potwierdziły, że Aleksieja Nawalnego próbowano otruć środkiem bojowym z grupy Nowiczok – poinformował rzecznik rządu Niemiec Steffen...

zobacz więcej

W środę niemiecki rząd podał, że w próbkach pobranych od Nawalnego laboratorium Bundeswehry wykryło, że pacjent został zatruty środkiem bojowym z grupy Nowiczok.

Merkel powiedziała, że „nasuwają się tu bardzo poważne pytania, na które jedynie rosyjski rząd może i musi odpowiedzieć”.

– Jest pewne, że Aleksiej Nawalny padł ofiarą przestępstwa. Miał zostać uciszony i potępiam to w najsilniejszy możliwy sposób – podkreśliła niemiecka kanclerz.

– Była to próba zabójstwa przez otrucie jednego z czołowych rosyjskich opozycjonistów – powiedziała.

Szpital Charite w Berlinie, w którym leży pogrążony w śpiączce i podłączony do respiratora Nawalny, poinformował w środę, że stan opozycjonisty jest poważny, choć symptomy zatrucia słabną. Lekarze twierdzą, że czeka go długa rekonwalescencja, choć nadal nie można wykluczyć długofalowych konsekwencji zatrucia.

Nawalny został hospitalizowany 20 sierpnia w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu, lecącego z Tomska do Moskwy, i stracił przytomność. Na żądanie rodziny dwa dni później został przetransportowany lotniczym ambulansem do kliniki Charite w Berlinie, gdzie został poddany szczegółowym badaniom.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej