RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rok więzienia za fake newsa o koronawirusie

Autor sfałszowanego tekstu radził m.in. wszystkim, by w miarę możliwości nie wychodzili na ulicę (fot. Arpad Kurucz/Anadolu Agency via Getty Images)
Autor sfałszowanego tekstu radził m.in. wszystkim, by w miarę możliwości nie wychodzili na ulicę (fot. Arpad Kurucz/Anadolu Agency via Getty Images)

Wyrok roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata orzekł w środę sąd węgierski za rozprzestrzenianie niezgodnej z prawdą informacji, że jedna z miejscowości jest ośrodkiem zakażeń koronawirusem – poinformowała rejonowa prokuratura.

Nauczycielka szkoły w Ostrowie zakażona koronawirusem

U nauczycielki ze szkoły w Ostrowie w mazowieckiej gminie Celestynów potwierdzono zakażenie koronawirusem. Z uwagi na jej wcześniejszą kwarantannę...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Skazanym jest 23-letni mężczyzna, który 17 marca przeredagował na swoim komputerze wiadomość jednej z agencji prasowych i posługując się jej logiem napisał, że według jednego z ordynatorów szpitala sąsiednia miejscowość komitatu Nograd na północy Węgier stała się „epicentrum” koronawirusa.

Według fake newsa zakażony mężczyzna w poważnym stanie przybył do szpitala ze wspomnianej miejscowości i wszystkie osoby z jego otoczenia są najpewniej zainfekowane. Autor sfałszowanego tekstu radził też wszystkim, by w miarę możliwości nie wychodzili na ulicę.

Sprawca przesłał fake newsa swojemu znajomemu, który z kolei w dobrej wierze przekazał go dalej. W ten sposób w ciągu kilku godzin wiadomość rozpowszechniła się w internecie.

Burmistrz miejscowości był zmuszony uspokajać nastroje poprzez publikację dementi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej