RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Znani murem stawali za Margot, a dziś? „Mnie to już specjalnie nie interesuje”

Michał Sz. pseud. Margot czeka na decyzję wymiaru sprawiedliwości (fot. YT/ Fundacja Pro TV, Twitter/ Maciej Stańczyk)
Michał Sz. pseud. Margot czeka na decyzję wymiaru sprawiedliwości (fot. YT/ Fundacja Pro TV, Twitter/ Maciej Stańczyk)

Celebryci, duchowni i naukowcy poręczali za Margot, by uniknął tymczasowego aresztu; alarmowali szefową Komisji Europejskiej, że działacz LGBT w żaden sposób nie naruszył prawa. Teraz chcieliśmy ich zapytać, czy podtrzymują swoje stanowiska. – Nie wezmę na klatę wszystkiego, co robi ten facet – komentuje jedna z osób. Żadna z tych, z którymi udało nam się skontaktować, nie broni wulgarnych ataków Margot na polityków czy zaskakujących wypowiedzi na temat jego życia prywatnego.

Burza w studiu. Monika Jaruzelska nie zostawiła suchej nitki na Margot

Z pozycji feministycznych powiem, że Margot jest osobą wykorzystującą kobiety – oceniła Monika Jaruzelska. To kolejna przedstawicielka lewicy,...

zobacz więcej

Ministra sprawiedliwości nazwał „jeb***m ch***m”, a prezydenta Warszawy „głupim kut***m”. Od dwóch dni udziela kolejnych wywiadów i szokuje słuchaczy. W wywiadzie dla Radia ZET Margot stwierdził, że walka o interesy uzasadnia przemoc, a z rodziną nie ma kontaktu, bo wypowiedział swoim bliskim wojnę.

Opowiadał o tym, że ma partnerkę, ale również partnera seksualnego, a oni mają swoich partnerów. Powołując się na Pismo Święte interpretował, że Jezus wyrzekł się własnej rodziny i powinno się postępować w podobny sposób.

W kontekście tych wypowiedzi i ujawnionych nagrań, pokazujących że – mimo wcześniejszych zapewnień – Michał Sz. faktycznie zaatakował działacza pro-life i niszczył auto tej organizacji, pojawia się pytanie o postawę osób broniących aktywisty. Gdy Margot trafił do aresztu, lewica rozpętała burzę.

Kilkanaście osób ze świata kultury, nauki, społeczników i duchownych natychmiast za niego poręczyło. Kolejnych kilkadziesiąt wystosowało list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Zaznaczali, że Polska to kraj homofobiczny, a przyszłość demokracji w Polsce jest zagrożona.

Chcieliśmy zapytać tych osób, czy nie jest im teraz głupio. Margot, który uważa się za osobę niebinarną i nie zmienił płci, jest w związku z inną kobietą. W wywiadzie stwierdził na przykład, że ze swoją partnerką planuje ślub kościelny.

„Margot”: Zebrane pieniądze przekażemy grupom organizującym aborcje

– Ponieważ wiele osób okazało nam ogromne wsparcie, postanowiłyśmy też, że zebrane pieniądze będziemy przekazywać na rzecz organizacji, które nie...

zobacz więcej

– W Kościele katolickim czegoś takiego nie ma – mówi nam jeden z duchownych. Podkreśla, że „nie weźmie na klatę wszystkiego, co robi ten facet” (Margot), bo stając się stroną sporu, wyrażał jedynie dezaprobatę dla zastosowania wobec aktywisty tymczasowego aresztu. – Nie mam się więc z czego wycofywać – zaznacza.

„Wypuścili go i chwała sądowi”

Inne z osób wskazywały, że ich oburzenie również było spowodowane zastosowaniem przez sąd środków zapobiegawczych. W rozmowie z nami nie chciały się odnosić do tego, co mówi i robi teraz Michał Sz.

Jeden z rozmówców zaznaczył, iż nie będzie rozmawiał na ten temat z Telewizją Polską, a inny, iż jadąc w komunikacji nie jest w stanie prowadzić tej konwersacji. Po krótkim podkreśleniu, że poręczył za Michała Sz. bo uważał, że aktywista nie będzie unikał wymiaru sprawiedliwości, natychmiast się rozłączył.

Inna z osób, która podpisała poręczenie, stwierdziła: „Jest masa ludzi, którzy robią okropne rzeczy. Komentowanie i skupianie uwagi na czymś takim jest niedobrym dziennikarstwem. Przyznam, że mnie to już specjalnie nie interesuje. Wypuścili go i chwała sądowi, że podjął taką decyzję. Więzienie dla takiego faceta to gorsza rzecz niż dla takiego, który jest w normie. Ale kimkolwiek by był, wystawienie go na wszystkie te szykany, które robią więźniowie… o to mi chodziło. Reszta specjalnie mnie nie interesuje”.

Zgodnie podkreślali, że „nie śledzą” tego, co dzieje się teraz wokół sprawy Michała Sz. Jeden z rozmówców przekonywał, że przywoływanie nazwisk osób wstawiających się wcześniej za działaczem LGBT to „zła wola”.

– Wystarczy, że się dotknie kogoś, kto jest potępiany, nielubiany czy budzi lęk, a inni robią z człowieka obrońcę takiej osoby. To zła wola, szukanie sensacji – usłyszeliśmy.

Grozi mu do pięciu lat więzienia

Walka o interesy uzasadnia przemoc? „Margot”: Tak

W dowodzie jest napisane, że jestem mężczyzną i metrykalnie jestem mężczyzną. Osobą, która w ten sposób została zaklasyfikowana przy narodzinach...

zobacz więcej

Przypomnijmy, że prokuratura postawiła Margot zarzuty udziału w zbiegowisku, brutalnego zaatakowania działacza fundacji pro-life oraz niszczenia mienia należącego do fundacji. Chodzi o zdarzenia z 27 czerwca tego roku. Taki czyn zagrożony jest karą do pięciu lat pozbawienia wolności.

W połowie lipca zgodnie z decyzją sądu wobec Sz. zastosowano policyjny dozór i poręczenie w kwocie 7 tys. zł. Na początku sierpnia uwzględniając zażalenie prokuratury, sąd zastosował dwumiesięczny areszt tymczasowy.

Jak przekazała rzeczniczka warszawskiej prokuratury okręgowej, w piątek Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego. Michał Sz. wyszedł na wolność.

Wśród znanych osób, które podpisały poręczenie lub list do szefowej KE znaleźli się m.in: Agnieszka Holland, Agnieszka Graff, Olga Tokarczuk, ks. Alfred Marek Wierzbicki, Ewa Jassem, Jacek Jassem, Stanisław Wojciechowicz, ks. Adam Boniecki, Maja Komorowska, ks. Michał Jabłoński, Halina Bortnowska, Sylwia Poleska-Peryt, Paula Sawicka, Michael Schudrich, Jacek Taylor, Naja Marie Aidt, Jan Komasa, Dorota Masłowska, Paweł Pawlikowski, Pedro Almodóvar, Jakuta Alikavazovic, Margaret Atwood, Paul Auster, John Banville, Sebastian Barry, Judith Butler, Sophie Calle, John Maxwell Coetzee, Isabel Coixet, Stephen Daldry, Jean-Baptiste Del Amo, Lucas Dhont, Marion Doring, Cynthia Enloe, Anne Enright, Ildiko Enyedi, Richard Flanagan, Barbara Frey, Timothy Garton Ash, Luca Guadagnino, Miron Hackenbeck, Ed Harris, Aleksander Hemon, Isabelle Huppert, Siri Hustvedt, Aki Kaurismäki, Padraic Kenney, Ivan Krastev, Jan Kubik, Sidi Larbi Cherkaoui, Yorgos Lanthimos, Andrzej Leder, Jacek Leociak, Jonathan Littell, Mike Leigh, Deborah Levi, Edouard Louis, Sergei Loznitsa, Valeria Luiselli, Hisham Matar, Ulrich Matthes, Ian McEwan, Lina Meruane, Teona Mitevska, Chantal Mouffe, James Norton, Claus Offe, Richard Powers,Axel Ranisch, Keith Ridgway, Philippe Sands, Volker Schlöndorff, Marci Shore, Stellan Skarsgaard, Leila Slimani, Timothy Snyder,Johanna ter Steege, Dariusz Stola, Małgorzata Szczęśniak, Małgorzata Szumowska, Colm Toibin, Alia Trabucco Zerán, Fien Troch, Jan Vandenhouwe, Krzysztof Warlikowski, Beau Willimon, Adam Zagajewski, Slavoj Žižek.

źródło:
Zobacz więcej