RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Benedykt XVI od dziś jest najstarszym papieżem w historii

Papież senior ma 93 lata (fot. Alessandra Benedetti/Corbis via Getty Images)
Papież senior ma 93 lata (fot. Alessandra Benedetti/Corbis via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Benedykt XVI jest od dziś najstarszym wiekiem z wszystkich papieży w historii. Były biskup Rzymu, który ma 93 lata i zasiadał na Stolicy Piotrowej w latach 2005-13, wyprzedził Leona XIII, który zmarł po 25 latach urzędowania.

Benedykt XVI o aborcji i małżeństwach homoseksualnych: Znak siły Antychrysta

Homoseksualne małżeństwa i aborcja na świecie to znak „duchowej siły Antychrysta” – to słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI przytoczone w jego...

zobacz więcej

Urodzony 16 kwietnia 1927 r. Benedykt XVI z końcem lutego 2013 jako pierwszy papież od ponad siedmiu wieków ustąpił z urzędu. Od tego czasu mieszka w byłym klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Ogrodów Watykańskich.

Joseph Ratzinger jest obecnie „Papa Emeritus” – „papież senior” i nadal nosi białe szaty, które – zgodnie z wielowiekową tradycją – zastrzeżone są tylko dla biskupów Rzymu.

Papież senior jako następca papieża św. Jana Pawła II kierował Kościołem katolickim od 19 kwietnia 2005 r. do swojego ustąpienia 28 lutego 2013 r. W dziejach Kościoła katolickiego był 265. papieżem. Przybrał imię Benedykta nawiązując do „papieża pokoju” Benedykta XV oraz patrona Europy i założyciela zakonu benedyktynów, św. Benedykta z Nursji.

Był też pierwszym Niemcem na tym urzędzie od czasów Wiktora II (1055-57). Przed wyborem na następcę św. Piotra był w latach 1983-2005 prefektem Kongregacji Nauki Wiary i pełniąc ten jeden z najważniejszych urzędów watykańskich był najbliższym współpracownikiem papieża Polaka.

Dotychczas najstarszym papieżem był Leon XIII, który zmarł w wieku 93 lat, 4 miesięcy i 18 dni, następnie Klemens XII – w chwili śmierci liczył prawie 88 lat. Po nim z kolei znalazł się Klemens X, który zmarł w 10 dni po swych 86. urodzinach. Prawie 86 lat (brakowało mu 3 miesięcy i 6 dni) przeżył bł. Pius IX, którego ponad 31-letni pontyfikat jest najdłuższy w nowożytnych dziejach Kościoła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej