RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Otrucie bułgarskiego biznesmena. Tropy prowadzą do Rosji

(fot. Andrew Matthews/PA Images via Getty Images)
(fot. Andrew Matthews/PA Images via Getty Images)

Bułgarska prokuratura po raz drugi wstrzymała dochodzenie w sprawie próby otrucia biznesmena Emiliana Gebrewa, jego syna i partnera biznesowego w maju 2015 r. Poinformował o tym portale Mediapool i Wolna Europa sam Gebrew.

Nowe informacje o stanie Nawalnego. Lekarze decydują o kolejnych krokach

Stan Nawalnego jest nadal ciężki, ale stabilny – powiedział szef fundacji Cinema for Peace (tłum. Kino dla Pokoju) w rozmowie z korespondentem TVP...

zobacz więcej

Przedsiębiorca został o tym zawiadomiony pisemnie z datą 26 sierpnia, wskazał, że dochodzenie w jego sprawie wstrzymano już po raz drugi. Rzeczniczka prokuratury poinformowała, że nie chodzi o wstrzymanie, lecz o zawieszenie dochodzenia i może ono zostać wznowione.

W lutym bieżącego roku prokuratura w Sofii postawiła w stan oskarżenia trzech obywateli Rosji za próbę zabójstwa wiosną 2015 r. biznesmena z branży zbrojeniowej Emiliana Gebrewa oraz jego syna i partnera biznesowego.

Prokuratorzy poinformowali, że dysponują podrobionymi dokumentami z fałszywymi nazwiskami, z którymi Rosjanie wjechali do Bułgarii; byli to Siergiej Pawłow, Siergiej Fiedotow oraz Gieorgij Gorszkow. W okresie od 28 kwietnia do 4 maja 2015 r. mieli oni podjąć próbę zabicia biznesmena w sposób zagrażający życiu wielu osób. Obecnie, według prokuratury, te trzy osoby mieszkają w Moskwie pod własnymi nazwiskami, których nie podano.

Pierwsze dochodzenie w sprawie próby otrucia Gebrewa wszczęto w 2015 r., po czym umorzono je kilka miesięcy później i wznowiono w październiku 2018 r. Według biznesmena przyczyną próby zamachu na jego życie były zrealizowane przez należące do niego zakłady transakcje sprzedaży broni Ukrainie.

Zarzuty wobec rosyjskich obywateli, którzy według prokuratury są agentami rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, zaogniły stosunki bułgarsko-rosyjskie, i tak już napięte po zarzutach o szpiegostwo i wydaleniu kilku dyplomatów rosyjskich w 2019 r.

W związku z informacją o wstrzymanym dochodzeniu Wolna Europa przypomina, że próba otrucia Gebrewa przypomina domniemaną próbą zabójstwa rosyjskiego działacza opozycyjnego Aleksieja Nawalnego. Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” i brytyjski portal Belingcart podały, że prawdopodobnie chodzi o użycie tego samego typu środka trującego.

Według tych dwóch mediów lekarze z berlińskiej kliniki Charite, gdzie przebywa Nawalny, zwrócili się o konsultacje do swoich bułgarskich kolegów. Strona bułgarska zaprzeczyła, by się do niej zwracano w tej sprawie – twierdzi Wolna Europa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej