RAPORT

Pogarda

Wyższe emerytury i renty dla opozycjonistów. Prezydent podpisał ustawę

Ustawa o podwyżkach emerytur dla opozycjonistów podpisana (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)
Ustawa o podwyżkach emerytur dla opozycjonistów podpisana (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)

Najnowsze

Popularne

Wyższe emerytury i renty dla opozycjonistów z czasów PRL zakłada ustawa podpisana dzisiaj przez prezydenta Andrzeja Dudę. Osoby o potwierdzonym przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub represjonowane z powodów politycznych, których emerytura, renta inwalidzka lub renta z tytułu niezdolności do pracy jest niższa niż 2400 złotych, zyskają prawo do świadczenia wyrównawczego.

„Trzynastki” i „czternastki” a koronakryzys. Morawiecki pisze do emerytów

Mimo ogromnych zagrożeń gospodarczych w przyszły roku będą trzynaste i czternaste emerytury oraz waloryzacja emerytur – pisze premier Mateusz...

zobacz więcej

Obecnie żyje około dwunastu tysięcy siedmiuset takich osób.

Ustawa zawiera też inne rozwiązania. To choćby przyznanie 50 proc. ulgi na przejazdy środkami komunikacji miejskiej. Do tego szef urzędu ds. kombatantów będzie mógł zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego byłych opozycjonistów, którzy nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu lub nie pobierają emerytury lub renty.

Projekt ustawy był konsultowany z przedstawicielami środowisk Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. Jego łączny koszt wyniesie rocznie ok. 60,93-61,93 mln zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej