RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wiadomo, jak szybko wojsko zbuduje most pontonowy przez Wisłę

Najnowsze

Popularne

Tak jak rok temu, trzy dni również dziś zajmie budowa mostu pontonowego – poinformował we wtorek szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, mówiąc o pomocy rządu ws. awarii systemu odprowadzania ścieków do oczyszczalni „Czajka”. Zaznaczył, że ta kwestia należy jednak do zadań prezydenta miasta. Jak ocenił, problem ten to „dowód braku kompetencji prezydenta Trzaskowskiego i lekceważenia przez niego obowiązków”.

Plan dla „Czajki” – poznaliśmy szczegóły. Szef KPRM: Tym razem zapłaci Warszawa

Polski rząd pomoże władzom Warszawy w kryzysie związanym z kolejną awarią oczyszczalni „Czajka”. Taką informację po posiedzeniu sztabu kryzysowego...

zobacz więcej

Minister obrony wyjaśnił podczas konferencji prasowej, że na moście będzie mógł zostać położony rurociąg, aby „w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom terenów położonych na północ od Warszawy i terenów, które ulegają skażeniu poprzez zrzucanie ścieków z Warszawy bezpośrednio do Wisły”.

Poinformował też, że „w trosce o bezpieczeństwo Wojsko Polskie jest gotowe, żeby przeprowadzić tą budowę w stosunkowo krótkim czasie – trzy dni”.

Błaszczak zwrócił uwagę, że problem awarii powinien rozwiązać prezydent stolicy, gdyż należy to do jego zadań. – Oczekujemy od prezydenta miasta przede wszystkim odpowiedzialności za swoje obowiązki, bo to prezydent Warszawy jest odpowiedzialny za dobre funkcjonowanie miasta. O ile rok temu można było powiedzieć, że wszyscy byli zaskoczeni tą awarią, o tyle to, co wydarzyło się kilka dni temu, już nie było zaskoczeniem – zaznaczył.

– To jest dowód braku kompetencji prezydenta Trzaskowskiego i lekceważenia przez niego swoich obowiązków, a więc oczekujemy odpowiedzialności i powagi w prowadzeniu spraw Warszawy przez prezydenta Trzaskowskiego – powtórzył szef MON-u.

Zapytany o liczbę żołnierzy, którzy zajmą się budową mostu podkreślił, że „to jest działanie, które wojsko polskie ma przećwiczone, bo nie jeden raz budowało mosty pontonowe zarówno w trakcie ćwiczeń, jak i rok temu”. – 50 żołnierzy będzie zaangażowanych w budowę. Potem oczywiście żołnierze będą dyżurować. Ten most musi być sprawdzany i podkreślamy, że ważne są również warunki atmosferyczne – odpowiedział Błaszczak.

Prezes Wód Polskich: Przewidywaliśmy awarię „Czajki” od dawna

Awarię systemu odprowadzania ścieków do oczyszczalni „Czajka” w Warszawie przewidywaliśmy od dawna, była tylko kwestią czasu – oświadczył we wtorek...

zobacz więcej

Według niego termin budowy mostu być może znany będzie jeszcze we wtorek po spotkaniu prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego z szefem KPRM Michałem Dworczykiem. Szczegóły tego przedsięwzięcia były już omawiane podczas wtorkowego posiedzenia sztabu kryzysowego w KPRM.

— Zdajemy sobie sprawę , że taka prowizoryczna przeprawa może funkcjonować do listopada. Potem warunki atmosferyczne uniemożliwiają funkcjonowanie mostu pontonowego. Ale oczywiście, skoro prezydent Trzaskowski zwrócił się do premiera Morawieckiego z prośbą o wsparcie, to takie wsparcie zostanie udzielone – wyjaśnił.

Podkreślił, że to Rafał Trzaskowski powinien zadecydować o sposobie rozwiązania problemu. – Jak ten proces naprawy zostanie przeprowadzony, to leży w odpowiedzialności prezydenta Warszawy – powiedział.

– Dla mnie nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z niekompetentnym prezydentem Warszawy, który po prostu nie radzi sobie ze swoimi obowiązkami; który lekceważy swoje obowiązki; jest zaangażowany w politykę ogólnopolską i nie zajmuje się sprawami Warszawy, a został powołany do tego, żeby przede wszystkim zajmować się sprawami Warszawy – ocenił minister Mariusz Błaszczak.

Dodał, że „trzeba zbadać przyczyny awarii”. – Trzeba zbadać przyczyny, dla których po roku mamy do czynienia z kolejną awarią – zaznaczył. Powiedział też: „jak usłyszałem od ekspertów – bardzo poważną awarią”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej