RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Plan dla „Czajki” – poznaliśmy szczegóły. Szef KPRM: Tym razem zapłaci Warszawa

Najnowsze

Popularne

Polski rząd pomoże władzom Warszawy w kryzysie związanym z kolejną awarią oczyszczalni „Czajka”. Taką informację po posiedzeniu sztabu kryzysowego w KPRM przekazał minister Michał Dworczyk. Wyjaśnił, że wojsko zbuduje tymczasowy most pontonowy na Wiśle, do dyspozycji będą także delegowani eksperci. W tym roku – w przeciwieństwie do zeszłorocznej, podobnej awarii kolektora – koszty będzie musiała ponieść rządzona przez Rafała Trzaskowskiego stolica. Do prezydenta stolicy zostało wystosowane zaproszenie na spotkanie.

Ruch Trzaskowskiego „utopi się w Czajce”? „GW” przypomina: Jeśli chcecie, płyńcie ze mną

Kolejna duża awaria warszawskiej oczyszczalni może wstrzymać nową inicjatywę „obywatelską” Rafała Trzaskowskiego. – Nie chcemy nowej inicjatywy...

zobacz więcej

Na prośbę prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na Wiśle wybudowany zostanie most pontonowy, który doprowadzi rurociąg do oczyszczalni ścieków „Czajka” – poinformował Dworczyk na konferencji prasowej.

Zgodnie z ustaleniami spotkania, wojsko ma wybudować most pontonowy, który będzie podtrzymywać alternatywny rurociąg odprowadzający ścieki do „Czajki”. – Tutaj Ministerstwo Obrony Narodowej ten proces będzie oczywiście w sposób naturalny koordynowało, przy czym miasto musi najpierw dopełnić formalności, związane z uzyskaniem stosownych zgód, od momentu uzyskania tych formalności w ciągu trzech dni polskie siły zbrojne są gotowe rozpocząć stawianie takiego mostu – wyjaśnił Dworczyk.

– W trosce o mieszkańców pomagamy władzom stolicy w związku z awarią kolektorów przesyłających ścieki do „Czajki”, ale miasto też musi odpowiadać za to, że do tej awarii doszło – podkreślał szef KPRM, mówiąc, że tym razem miasto pokryje koszty awaryjnego przesyłu.

Pytany przez dziennikarzy, co jeśli warszawski ratusz oświadczy, że nie stać go na inwestycję za ok. 50 mln zł odpowiedział: „nie ma takiej możliwości”. – Miasto takie jak Warszawa, najbogatsze z polskich miast (...), gdyby tam był problem, to jeśli chodzi o możliwości pożyczkowe zawsze znajdzie tego rodzaju środki – ocenił. – Mówimy o kilkudziesięciu milionach złotych, co przy budżecie powyżej 16 mld zł naprawdę nie jest wyzwaniem nie do pokonania dla samorządu – ocenił Dworczyk.

Szef KPRM zaznaczył, że most pontonowy, ze względu na warunki atmosferyczne, będzie mógł funkcjonować mniej więcej do połowy listopada.

Dworczyk poinformował ponadto, że miastu przekazana zostanie dokumentacja oraz elementy, które użyto w zeszłym roku do budowy mostu pontonowego przy okazji poprzedniej awarii rurociągu. Dodał, że do dyspozycji miasta będą też eksperci, inżynierowie, którzy nadzorowali i planowali tamta budowę.

Awaria Czajki. Podwładna Trzaskowskiego podejrzewa „działanie o charakterze terrorystycznym”

Rafał Trzaskowski zagrożony politycznie po kolejnej awarii w Czajce - broni się. Najpierw zrzucił winę na nieżyjącego od 10 lat śp. Lecha...

zobacz więcej

– To, co należy podkreślić, to to, że zarówno koszty związane ze stawianiem mostu pontonowego, jak i oczywiście koszty rur, dokumentacji, (...) i utrzymanie później tej instalacji, to są koszty, które będzie musiało pokryć miasto stołeczne Warszawa – powiedział szef kancelarii premiera.

Szef KPRM poinformował również, że zaprosił prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na spotkanie we wtorek po południu. Ma do niego dojść około godziny 16:00 w kancelarii premiera.

– Zaprosiłem pana prezydenta Trzaskowskiego dziś po południu, żeby przekazać mu szczegółowe informacje, ustalić właśnie szczegóły i stosowne służby już wejdą w roboczy kontakt czy rozwiną ten kontakt z przedstawicielami miasta – wyjaśnił Dworczyk.

Wcześniej we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk skierował zawiadomienie do prokuratury w sprawie awarii w „Czajce”.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podczas konferencji powiedział, że kolejnej awarii w warszawskiej oczyszczalni należało się spodziewać. Jego zdaniem to zaniedbanie ze strony władz miasta. Prezes Daca dodał, że Wody Polskie od dawna przewidywały możliwość awarii i interweniowały w warszawskim ratuszu w sprawie oczyszczalni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej