RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Na niebie Kukurydziana Pełnia. A chwilę później Księżyc spotka się z Marsem

Pełnia Księżyca Plonów to jedna z najbardziej znanych pełni w ciągu roku (fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images)

Przed nami jedna z najbardziej znanych i niezwykłych pełni Księżyca. Srebrny Glob w tym roku „zaświeci” całą siłą już na początku miesiąca. 2 września 2020 roku na niebie widoczna będzie Pełnia Księżyca Plonów, znana także jako Kukurydziany Księżyc. Kilka dni później, w weekend, fanów astronomii czeka kolejne ciekawe zdarzenie z naszym naturalnym satelitą w roli głównej.

W kierunku Ziemi zmierzają kolejne asteroidy

Światowe agencje kosmiczne próbują zatrzeć blamanż związany z niezauważeniem asteroidy, która tydzień temu minęła Ziemię w takiej odległości, że...

zobacz więcej

W całej okazałości Srebrny Glob pojawi się na niebie w środę 2 września. Kulminacyjny moment Pełni Księżyca Plonów przypada na godz. 7:23.

To jedna z najbardziej znanych pełni. Odnosi się do pory roku, w której rolnicy zbierają plony swojej pracy. Wyjątkowo jasny Księżyc przy skracającym się na korzyść nocy dniu pozwalał także na kontynuowanie zbiorów po zachodzie Słońca. Inne znane nazwy wrześniowej pełni to: Kukurydziany Księżyc lub Jęczmienny Księżyc.

Jednak już w sobotę w nocy czeka nas kolejne ciekawe spotkanie Srebrnego Globu – tym razem z Marsem. Faza księżycowej tarczy spadnie już wówczas poniżej 90 proc, gdy nasz satelita zbliży się do Czerwonej Planety. Najbliżej oba ciała znajdą się w niedzielę nad ranem, gdy północny brzeg tarczy Księżyca minie planetę w odległości około jednej trzeciej średnicy tarczy.

źródło:
Zobacz więcej