RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Odnaleziono fortecę sprzed ponad 3 tysięcy lat. Twierdzą, że opisano ją w Biblii

Starożytna forteca w Kirjat Gat (fot. Facebook//Israel Antiquities Authority)

Ruiny starożytnej fortecy z czasów biblijnych odkryto w pobliżu miasta Kirjat Gat w Izraelu – informuje Israel Antiquities Authority, mieszczące się w Muzeum Rockefellera. Archeolodzy oceniają, że twierdzę w XII wieku p.n.e. zbudowała starożytna cywilizacja kananejska, która szukała schronienia przed najeźdźcami filistyńskimi. Jak dodają, twierdzę opisano w biblijnej Księdze Sędziów, opisującej starcia tych ludów.

Wykreślili „łaskę” i „grzech” z Pisma Świętego. Politycznie poprawna Biblia w Danii

Chrześcijanie i żydzi na całym świecie protestują przeciwko wydaniu przez Duńskie Towarzystwo Biblijne politycznie poprawnej Biblii. Na ile się...

zobacz więcej

Kirjat Gat, w pobliżu którego znajdują się ruiny, leży w pasie pomiędzy Strefą Gazy a Zachodnim Brzegiem Jordanu.

Fortyfikacja na planie kwadratu mierzyła około 18 metrów na każdym boku, a w jej czterech rogach umieszczone były wieże strażnicze. Wewnętrzny dziedziniec wyłożony był kamiennymi płytami, a otaczały go kolumny.

Budowla pochodzi z XII wieku p.n.e. Archeolodzy odkryli także liczne ślady starożytnej cywilizacji, m.in. naczynia ceramiczne, wykorzystywane prawdopodobnie podczas rytuałów religijnych.

Eksperci z Israel Antiquities Authority wskazują, że odnaleziona forteca została opisana w Biblii, a dokładnie w Księdze Sędziów, gdzie zawarto burzliwą historię walk między Kananejczykami, Izraelitami i Filistynami.

źródło:
Zobacz więcej