RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Wulgarne ataki na księży w Szczecinie. Znamy szczegóły

Szczecin. Radny klubu PiS Dariusz Matecki (fot. PAP/ Marcin Bielecki)
Szczecin. Radny klubu PiS Dariusz Matecki (fot. PAP/ Marcin Bielecki)

W Szczecinie znów pojawiły się hasła antykatolickie. „Biskup największym trofeum łowieckim” – napisali wandale. – O sprawie zawiadomiona została już prokuratura – mówi portalowi tvp.info radny Dariusz Matecki i wymienia całą listę podobnych zdarzeń z ostatnich miesięcy. – Nie może być przyzwolenia na chuligaństwo. Nawet ksiądz Adam Boniecki wystąpił niedawno w obronie Michała Sz., czyli człowieka, który na środku ulicy pobił osobę o innych poglądach – dodaje.

Burza w studiu. Monika Jaruzelska nie zostawiła suchej nitki na Margot

Z pozycji feministycznych powiem, że Margot jest osobą wykorzystującą kobiety – oceniła Monika Jaruzelska. To kolejna przedstawicielka lewicy,...

zobacz więcej

„Księżą są jak stonka, tępmy ich!” czy „Biskup największym trofeum łowieckim” to tylko część obraźliwych haseł, które pojawiły się w ostatnich dniach w Szczecinie. W sieci udostępniono zdjęcia pokazujące te hasła na przykład na jednym ze słupów ogłoszeniowych.

– Ten słup znajduje się w parku w pobliżu dwóch kościołów. W obu tych świątyniach dochodziło już wcześniej do aktów przemocy. W jednym trzy osoby weszły do środka i pobiły księdza prałata. W drugim regularnie pojawiają się obraźliwe wpisy, jak ostatni w języku niemieckim: „Bóg jest martwy”. Takich zachowań jest niestety coraz więcej. W centrum miasta połamano na przykład krzyż, a sędzia uznała, że nie był to obiekt religijny, lecz budowlany – relacjonuje w rozmowie z portalem tvp.info Matecki.

Polityk Solidarnej Polski i szczeciński radny klubu PiS przekazał, że zgłoszenie w najnowszej sprawie do prokuratury skierował już Ośrodek Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor – grupa prawników, którzy zajmują się problemem prześladowania katolików w Polsce.

Matecki zaapelował też, by nie przyzwalać na agresję i chuligaństwo. – Nawet ksiądz Adam Boniecki wystąpił niedawno w obronie Michała Sz., czyli człowieka, który na środku ulicy pobił osobę o innych poglądach. Ktokolwiek występuje w obronie takiego człowieka, przyzwala na przemoc fizyczną i słowną. Z kolei na Marszach Równości pod patronatem Rafała Trzaskowskiego dochodziło do szydzenia z mszy świętych i świętego sakramentu. Prezydent Warszawy odpowiednio tego nie potępił i to również było przyzwolenie na atakowanie księży, wiernych i symbole wiary – skomentował.

Inne standardy dla księży, a inne dla gejów, rabinów, imamów?

„Margot" jako Matka Boska. Jest doniesienie do prokuratury

Warszawski radny i wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek złożył doniesienie do prokuratury w związku z grafiką przedstawiającą Michała...

zobacz więcej

Samorządowiec w rozmowie z nami zaznacza, że każde prześladowanie powinno być odpowiednio karane. Uważa, że gdyby słowa o „największym trofeum łowieckim” były skierowane pod adresem Żydów, muzułmanów lub osób LGBT, „wszystkie mainstreamowe media by o tym pisały”.

– Temat być może pojawiałby się nawet w zagranicznych mediach, gdzie alarmowano by o tym, że w Polsce chce się zabijać na przykład Żydów. Gdy jednak dotyczy to księży, Onet, Interia czy „Wyborcza” nie podejmują tematu, bo nie wpisuje się to w ich narrację – mówi Matecki.

„Musimy bronić naszych wartości”

Co więc może robić prawica, by przeciwdziałać nagonce na katolików? – Nie możemy mówić, że nie ma wojny kulturowej, a są to słowa choćby lidera młodzieżówki PiS. My jako Solidarna Polska przyznajemy, że wojna kulturowa jest i dlatego musimy bronić kościoła, chrześcijaństwa i naszych wartości – podkreśla.

Uważa, że jeżeli tego nie zrobimy, zamienimy się w taki kraj jak Niemcy, Francja czy Szwecja. – Gdzie nie rozróżnia się ojca i matki, a nakazuje się mówić „rodzic”. W tych krajach partie teoretycznie chadeckie popierają dziś adopcję dzieci przez pary homoseksualne. My nie możemy do tego dopuścić i złagodzić naszego tonu tak, by bać się wypowiadać własne zdanie. Musimy też organizować się, by każdą przemoc wymierzoną w księży zgłaszać odpowiednim służbom i by pojawiały się sprawiedliwe kary za tego typu przestępstwa – podkreśla.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej