RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Jest decyzja Polski ws. ambasadora Niemiec. „To szansa rozliczenia z dramatyczną historią”

Arndt Freytag von Loringhoven będzie nowym ambasadorem Niemiec w RP (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Arndt Freytag von Loringhoven będzie nowym ambasadorem Niemiec w RP (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Jak ustalił portal tvp.info, polska zdecydowała o wyrażeniu zgody na przyjęcie nowego ambasadora Niemiec w Polsce Arndta Freytaga von Loringhovena. – Po szeregu rozmów z niemieckimi partnerami wiemy, że przyszły ambasador jest świadomy fundamentalnego znaczenia dla Polski historii II wojny światowej – komentuje w rozmowie z nami wiceminister MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. – Jest gotowy do pełnego osobistego zaangażowania na rzecz pogłębiania rzetelnej wiedzy wśród opinii publicznej w tych sprawach – dodaje.

Kim był ojciec kandydata Niemiec na ambasadora w Polsce?

Nie miał ochoty umierać „jak szczur w bunkrze”. Pożegnał się z Hitlerem i uciekł. Zaledwie 24 godziny później niemiecki, nazistowski dyktator...

zobacz więcej

Arndt Freytag von Loringhoven długo czekał na zgodę na przyjazd do Polski. Niemiecki „Frankfurter Allgemeine Zeitung” informował, że kontrowersje mógł budzić fakt, iż ojciec dyplomaty w czasie II wojny światowej uczestniczył jako adiutant w naradach w berlińskiej kwaterze głównej Adolfa Hitlera. Potem był inspektorem generalnym Bundeswehry.

Teraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza jednak, że Arndt Freytag von Loringhoven obejmie funkcję ambasadora Niemiec w Polsce.

– Zbrodnie II wojny światowej pozostają cały czas w świadomości polskiego narodu wielką niezabliźnioną raną. Zabliźnienie tej rany jest tym trudniejsze, jeśli weźmie się pod uwagę powracające próby fałszowania historii i braku pełnego rozliczenia win i krzywd – zauważa w rozmowie z nami Szymon Szynkowski vel Sęk.

Kwestie historyczne wielkim wyzwaniem

Wiceszef resortu ocenia, że w tym kontekście szczególne znaczenie ma postawa Niemiec i niemieckich polityków. – Doceniamy deklaracje i gesty części niemieckich polityków w ostatnich latach, dających świadectwo uczciwego postrzegania historii II wojny światowej. Niezależnie od tego kwestie historyczne pozostają najwrażliwszym kontekstem relacji polsko–niemieckich i wielkim wyzwaniem dla każdego reprezentanta Republiki Federalnej Niemiec, w szczególności zaś dla ambasadora, najważniejszego reprezentanta RFN w Polsce – podkreśla Szynkowski vel Sęk.

Kandydat na ambasadora Niemiec musi jeszcze poczekać na „agrément”. Jaki jest powód?

Dotychczasowego ambasadora Niemiec w Polsce Rolfa Nikela zastąpić ma Arndt Freytag von Loringhoven. Nie otrzymał jeszcze akceptacji strony polskiej...

zobacz więcej

Przedstawiciel polskiego rządu wskazuje, że kwestia ta jeszcze przez szereg lat będzie wymagać cierpliwego, spokojnego i uczciwego dialogu. Polska zaś, jako pierwsza i największa ofiara niemieckiej agresji roku 1939, kraj najbardziej poszkodowany w wyniku II wojny światowej, ma pełne prawo oczekiwać od Niemiec i ich najważniejszych reprezentantów gotowości do bezwarunkowego wyznawania win i stawania w prawdzie na rzecz pojednania.

– Dialog uświadamiający Niemcom tą polską, w pełni uzasadnioną wrażliwość, nie zawsze jest łatwy i często wymaga czasu, jesteśmy jednak przekonani, że jest on potrzebny i jest fundamentem dobrych, uczciwych, partnerskich i konstruktywnych relacji polsko–niemieckich – wskazuje nasz rozmówca.

Wiceminister o potrzebie "pogłębiania rzetelnej wiedzy"

Szynkowski vel Sęk przyznaje, że ostateczna decyzja polskiego rządu ws. udzielenia zgody była poprzedzona wieloma rozmowami ze stroną niemiecką. Pozwoliły one uzyskać pewność, że przyszły ambasador jest świadomy fundamentalnego znaczenia dla Polski historii II wojny światowej.

Resort spraw zagranicznych uznał również, że Arndt Freytag von Loringhoven jest gotowy do pełnego osobistego zaangażowania na rzecz pogłębiania rzetelnej wiedzy wśród opinii publicznej w tych sprawach.

– Wspólne zrozumienie i uznanie tej kwestii daje nowemu ambasadorowi Niemiec w Polsce bezprecedensową szansę na poczynienie kroków zmierzających do tak potrzebnego naszym narodom uczciwego rozliczenia się z dramatyczną historią i poczynienia kroków na rzecz zabliźnienia się „polskiej rany” oraz doprowadzenia do autentycznego i historycznego pojednania – komentuje Szymon Szynkowski vel Sęk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej