RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jak wygląda spadek PKB Polski na tle innych krajów UE? Są dane

W Polsce gospodarka nie ucierpiała tak bardzo jak w innych krajach UE (fot. Alex Kraus/Bloomberg via Getty Images)
W Polsce gospodarka nie ucierpiała tak bardzo jak w innych krajach UE (fot. Alex Kraus/Bloomberg via Getty Images)

„Ogromny spadek PKB. Polska w recesji” – artykuł o takim tytule można przeczytać na portalu „Gazety Wyborczej”. Jednak z danych wynika, że z powodu pandemii W Polsce gospodarka nie ucierpiała tak bardzo jak w innych krajach UE.

Emilewicz: Dane o PKB pozytywnie nas zaskoczyły

To dane, które zaskoczyły nas pozytywnie; dobrze wróżą na II połowę roku, najtrudniejszego od początku transformacji ustrojowej – powiedziała...

zobacz więcej

Dostrzega to także „GW”. „Należy podkreślić, że na tle naszych sąsiadów, a zwłaszcza gospodarek Europy Zachodniej, nasza sytuacja wygląda całkiem nieźle” – napisano w dalszej części opublikowanego na portalu artykułu, dodając, że „taki sam wynik jak Polska zaliczyła w UE jedynie Szwecja”.

Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w II kwartale 2020 r. zmniejszył się realnie o 8,2 proc. rok do roku, wobec wzrostu o 4,6 proc. w analogicznym kwartale 2019 r. To znacznie mniejszy spadek niż w wiodących krajach zachodnioeuropejskich.

Z danych opublikowanych na początku sierpnia przez Krajowy Urząd Statystyczny (INE) w Madrycie wynika, że w ujęciu rok do roku spadek PKB w Hiszpanii wyniósł aż 22,1 proc. Z wyliczeń francuskich statystyków wynika, że PKB Francji w II kwartale spadł o 18,9 proc. rok do roku.

Z kolei w stosunku do II kwartału 2019 roku spadek PKB w Niemczech wyniósł 11,3 proc. przy uwzględnieniu poprawek cenowej i kalendarzowej – podał przed tygodniem Federalny Urząd Statystyczny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej