RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Trzynastki” i „czternastki” a koronakryzys. Morawiecki pisze do emerytów

„W pierwszej kolejności myślimy o tych, którzy są najbardziej potrzebujący” – deklaruje premier w liście (fot. Krystian Maj/KPRM)
„W pierwszej kolejności myślimy o tych, którzy są najbardziej potrzebujący” – deklaruje premier w liście (fot. Krystian Maj/KPRM)

Mimo ogromnych zagrożeń gospodarczych w przyszły roku będą trzynaste i czternaste emerytury oraz waloryzacja emerytur – pisze premier Mateusz Morawiecki w liście opublikowanym przez „Super Express”.

„Chrońmy dziadków przed bezpośrednim kontaktem z dziećmi”. Mikrobiolog przestrzega

– Radzę wszystkim chronić dziadków przed bezpośrednim kontaktem z dziećmi, niestety. To jest przykre, ale coś takiego trzeba zalecać – powiedział w...

zobacz więcej

Premier w liście do seniorów ujawnia, że najubożsi emeryci będą mogli liczyć na 50 zł brutto kwotowej waloryzacji, czyli ok. 40 zł netto.

„Po latach poświęceń i wyrzeczeń zasłużyli Państwo na to, by spędzić emeryturę spokojnie, w poczuciu bezpieczeństwa” – pisze Morawiecki.

„Nieprzewidziane wydarzenia, takie jak atak wirusa, nie mogą przekreślić marzenia o złotej jesieni życia. Wiem, że dla wielu z państwa najtrudniejsze momenty epidemii były pełne niepokoju i lęku (...). Epidemia sprawiła również, że wiele osób niepokoi się o stan swoich finansów. Mierzymy się z największym kryzysem gospodarczym, jak mówi wielu, co najmniej od wojny” – zaznaczył premier.

„Wielu z państwa zadaje sobie pytanie, czy w czasie tak ogromnych wydatków starczy jeszcze pieniędzy na to, by zagwarantować 13. i obiecaną na przyszły rok 14. emeryturę. Chcę więc podkreślić z całą mocą, że właśnie środki na emerytury zagwarantowaliśmy w nowej ustawie budżetowej w pierwszej kolejności. W czasie kryzysu to osoby najbardziej potrzebujące i najbardziej zagrożone konsekwencjami epidemii powinny mieć pewność jutra. Emerytury – te, które już państwo otrzymują i te, które nasz rząd obiecał – trafią do seniorów” – podkreślił premier.

„Naprawiamy zaniedbania, które narosły niemal przez 30 lat. Podnosimy konsekwentnie wysokość emerytur poprzez waloryzację i uzupełniliśmy świadczenia o 13. emeryturę. Przez lata o godnej emeryturze polscy seniorzy mogli tylko pomarzyć. Dziś powoli, krok po kroku, staje się ona faktem również w Polsce. 14. emerytura była kolejną obietnicą, którą złożyliśmy państwu razem z prezydentem Andrzejem Dudą. Dlatego mimo ogromnych zagrożeń gospodarczych, które nas czekają z tej obietnicy się wywiązujemy. Już w przyszłym roku otrzymają państwo ok. 1250 zł dodatkowych środków, które będą ogromną pomocą” – napisał premier.

Emeryt odparł atak niedźwiedzia gołymi pięściami

69-letni rosyjski emeryt stanął oko w oko z niedźwiedziem. Udało mu się obronić przed drapieżnikiem, jak twierdzi, wyłącznie dzięki sile własnych...

zobacz więcej

Szef rządu zapewnił, że 14. emerytura trafi w pełnej wysokości do wszystkich tych, którzy otrzymują świadczenia poniżej przeciętnej emerytury a także do bardzo wielu osób, które otrzymują emeryturę powyżej tej kwoty.

„Ponadto nie zapominamy o waloryzacji. W przyszłym roku do każdej najniższej emerytury dołożymy co najmniej 50 zł, tak by z roku na rok zwłaszcza te najniższe świadczenia konsekwentnie rosły. Choć sytuacja emerytów w Polsce jest dziś dalece lepsza niż jeszcze 5 lat temu, to nadal cel, jaki sobie postawiliśmy, jest dopiero przed nami” – dodał.

„Szanowni państwo, choć epidemia nie ustępuje i czekają nas jeszcze miesiące walki z wirusem, to jednego możecie być pewni. W pierwszej kolejności myślimy o tych, którzy są najbardziej potrzebujący” – deklaruje premier w liście.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej