RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gwałtowna burza przeszła nad Warszawą. Poziom Wisły podniósł się o 5cm

Bardzo gwałtowna burza przeszła nad Warszawą – podało w niedzielę wieczorem na Twitterze IMGW. Jak wskazano, na Bielanach spadło 22 litry deszczu; stan wody w Warszawie na Wiśle podniósł się o 5 cm.

Schreiber o alertach IMGW: Służby są postawione w stan gotowości

W sześciu województwach mamy powołane sztaby kryzysowe; służby są postawione w stan gotowości – podkreślił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady...

zobacz więcej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w wyniku bardzo gwałtownej burzy, jaka przeszła w niedzielę wieczorem nad Warszawą, w stacji Warszawa-Filtry notowano porywy wiatru sięgające 95 km/h.

Ponadto, jak podał IMGW, natężenie opadów sięgało 10 mm/10 minut. „Na Bielanach spadło 22 litry deszczu. Burza kieruje się dalej na północny wschód. Po burzowych opadach stan wody w Warszawie na Wiśle +podskoczył+ o 5 cm.” – podał instytut.

W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi na terenie Warszawy trwają poważne utrudnienia w kursowaniu komunikacji, w tym autobusów, tramwajów oraz pociągów linii KM, SKM, WKD – poinformował z kolei Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie.

W związku z sytuacją atmosferyczną PSP odnotowała do godziny 21 w niedzielę w całej Polsce ponad 450 zgłoszeń.

Jak poinformował w niedzielę wieczorem oficer prasowy mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski, strażacy najczęściej interweniowali w woj.: mazowieckim – aż 193 razy, przy czym tylko w samej w Warszawie – 84 razy. Ponadto, w Pruszkowie odnotowano – 38 interwencji, a w Grodzisku Mazowieckim – 19.

Burza po zalaniu Warszawy przemieściła się na północny-wschód. Jak po 22.00 poinformował IMGW: „Komórka burzowa, która przeszła przez Mazowsze, Warszawę zmierza nad Białystok. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, oraz porywami wiatru do 120 km/h. Miejscami grad”.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przez burzami z gradem dla województw: łódzkiego, opolskiego i śląskiego. Drugi stopień obowiązuje natomiast w województwie mazowieckim i w części województw: podlaskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

Pierwszy stopień ostrzeżeń przed burzami z gradem wydano dla części Dolnego Śląska. Ten stopień mają alerty dla województw: kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego i części województwa podlaskiego, które dotyczą wystąpienia silnego deszczu z burzami.

źródło:

Zobacz więcej