RAPORT

Pogarda

Wizja Morawieckiego, poręczenie Gawłowskiego, plagi Trzaskowskiego

Z urlopu wrócił Rafał Trzaskowski i niemal natychmiast na Warszawę spadła kolejna plaga – druga katastrofa „Czajki” (fot. PAP/Leszek Szymański)
Z urlopu wrócił Rafał Trzaskowski i niemal natychmiast na Warszawę spadła kolejna plaga – druga katastrofa „Czajki” (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

To nie był spokojny tydzień na Białorusi, gdzie trwa walka z reżimem Aleksandra Łukaszenki. Nie był też spokojny dla Platformy Obywatelskiej, w której trwa walka o obalenie Borysa Budki. Z urlopu wrócił Rafał Trzaskowski i niemal natychmiast na Warszawę spadła kolejna plaga – druga katastrofa „Czajki”.

Łódzki kurator oświaty odwołany przez MEN. Wojewoda dementuje pogłoski

Łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski został odwołany z funkcji przez ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego. Informację...

zobacz więcej

Poniedziałek. Forum Wizja Rozwoju

Trwa zamieszanie wokół odwołania łódzkiego kuratora oświaty. „Odwołanie było rozważane już od dawna i nie miało żadnego związku z jego medialnymi wypowiedziami dot. LGBT” – napisał na Twitterze minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Wątpliwości wokół odwołania kuratora zgłaszali m. in. politycy „Solidarnej Polski”.

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu Tygodnikowi „Sieci” w którym odniósł się m. in. do wyborów parlamentarnych, które odbędą się za trzy lata. „Uważam, że zwycięstwo Zjednoczonej Prawicy także w 2023 r. jest możliwe” – powiedział tygodnikowi prezydent Andrzej Duda, dodając, że najważniejsze jest by formacja uniknęła efektu arogancji władzy.

W Gdyni rozpoczęło się największe na północy Polski forum ekonomiczne. – Koronawirus to taka współczesna światowa wojna, która zmienia układ sił (…) I nasz okręt flagowy Europy Centralnej rzeczywiście stoi dzisiaj przed wielkimi wyzwaniami, ale zarazem wielkimi możliwościami, szansami – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas sesji otwierającej III edycję Forum Wizja Rozwoju.

Podczas „Wizji Rozwoju” eksperci różnych dziedzin ze środowiska akademickiego, przedstawiciele biznesu, dziennikarze oraz politycy i samorządowcy wspólnie biorą udział w debatach poruszających szeroki wachlarz tematów znaczących dla rozwoju rodzimej gospodarki. W poniedziałek i wtorek w ramach forum odbyło się aż 81 paneli dyskusyjnych w ramach kilkunastu bloków tematycznych, obejmujących szerokie spektrum zagadnień kluczowych dla rozwoju polskiej gospodarki. Ważną rolę w programie konferencji odegrały tematy dotyczące polityki senioralnej. – Współczesny senior coraz bardziej odbiega od powszechnie utartego stereotypu osoby biernej, słabej czy zależnej. Dziś większość osób starszych aktywnie angażuje się w sprawy społeczności lokalnych, poszukuje nowych wyzwań, celuje w dalszy rozwój – wyjaśniała Małgorzata Zwiercan, inicjatorka Forum Wizja Rozwoju.

Polityk PO: Partyjni liderzy ustalają, jak ma wyglądać „ruch obywatelski”

Po powrocie z urlopu Rafał Trzaskowski zamierza zbudować „ruch obywatelski”, jednak zastał Platformę „w wizerunkowych gruzach” – twierdzi wp.pl. We...

zobacz więcej

W poniedziałek z dwutygodniowego urlopu wrócił wiceprzewodniczący PO. – Potwierdzam, że pan prezydent jest już w ratuszu – poinformowała rzeczniczka Rafała Trzaskowskiego Karolina Gałecka. Powrót Trzaskowskiego będzie oznaczać dla stolicy kilka nowych awarii, z których największą będzie kolejna katastrofa „Czajki”. A także dalsze snucie wizji o „Nowej Solidarności”…

Wtorek. Złudzenia Trzaskowskiego

- Nie widzę konfliktu interesów między moim ruchem a Platformą Obywatelską – powiedział we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zupełnie inaczej sprawę widzi były premier i założyciel PO Donald Tusk, który w wywiadzie dla „Polityki” nazwał ruch Trzaskowskiego „złudzeniem”. Złudzeniem są też niewątpliwie nadzieje, że jedna z warszawskich arterii będzie nosić imię ś. p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prezydent Trzaskowski przesunął termin złożenia wniosku w tej sprawie i zapowiedział, że zrobi to na jesieni. Pogoda momentalnie się zepsuła i powiało chłodem, ale raczej nas to nie przybliży do zmiany nazw warszawskich ulic.

Aura na razie nie sprzyja też zmianom w PO. Posłowie Koalicji Obywatelskiej, deklarują, że podczas planowanego na 7 i 8 września wyjazdowego posiedzenia klubu KO w Lidzbarku Warmińskim raczej nie dojdzie do zapowiadanych zmian w klubie. Atmosferę podkręca Grzegorz Schetyna, który w radio TOK FM powiedział: - PO nie jest partią wodzowską, ale ona daje wielki mandat przewodniczącemu i stawia wielkie oczekiwania – mówił były przewodniczący Platformy, który chętnie sam wróciłby na stanowisko szefa partii.

Miliardy dla Śląska. Premier: To będzie największy program regionalny

Chcemy, by na Śląsku biło przemysłowe serce Polski – powiedział w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem Program dla Śląska w...

zobacz więcej

Z Gdyni, gdzie skończyło się III Forum Wizja Rozwoju, premier Mateusz Morawiecki pojechał do Katowic. - Chcemy, by na Śląsku biło przemysłowe serce Polski(…) Proces zmian w górnictwie jest nieuchronny, ale będzie przebiegał inaczej niż restrukturyzacja, jaką pamiętamy sprzed 20 lat – mówił na Śląsku premier Mateusz Morawiecki. Premier zapewnił, że rząd chce, by zamiast każdego miejsca pracy redukowanego w branży górniczej powstawało nowe, w innej dziedzinie przemysłu. Zdaniem Morawieckiego Program dla Śląska najlepiej odpowiada na wyzwania trzeciej dekady XXI wieku, a jego wartość to 62 mld zł.

Środa. Nowi ministrowie powołani

Prezydent Andrzej Duda powołał nowych ministrów w rządzie Zjednoczonej Prawicy. Ministrem spraw zagranicznych został Zbigniew Rau, ministrem zdrowia Adama Niedzielski, którego na stanowisku szefa NFZ zastąpił Filip Nowak. – Dziękuję za objęcie tych niezwykle ważnych urzędów w tak trudnych czasach – mówił prezydent.

Rządowa administracja przygotowuje się na program oszczędności. Szef KPRM Michał Dworczyk ma stworzyć propozycje zmniejszenia zatrudnienia w kancelarii premiera oraz w urzędach obsługujących członków Rady Ministrów. Cięcia obejmą również urzędy wojewódzkie, ZUS, KRUS i NFZ. Zmiany będą dotyczyć także liczby ministerstw. - Konsekwencją nowej umowy koalicyjnej w ramach Zjednoczonej Prawicy będzie m.in. rekonstrukcja rządu, ale jednocześnie będzie też nowa ofensywa programowa na jesieni tego roku – mówił w TVP1 szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Premier zaprosił przedstawicieli wszystkich klubów i kół parlamentarnych na spotkanie dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą. – Zgodziliśmy się co do tego, że Białoruś powinna być suwerenna, by była niepodległym i niezależnym państwem – powiedział po spotkaniu z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu stwierdził, że „nikt w Polsce nie popiera reżimu, który fałszuje wybory, a opozycję zamyka do więzień” i zapowiedział zorganizowanie w Parlamencie Europejskim spotkania „partyjnego”, ponieważ Polska chce być ambasadorem Białorusi.

Premier Morawiecki: Polska jest i pozostanie ambasadorem suwerennej Białorusi

– Zgodziliśmy się co do tego, że Białoruś powinna być suwerenna, by była niepodległym i niezależnym państwem – powiedział po spotkaniu z...

zobacz więcej

CBA, którego nie mogło zabraknąć w Politycznym Przeglądzie Tygodniowym, na polecenie prokuratury dokonało przeszukania mieszkania burmistrza Polic Władysława D. Sprawa ma związek ze śledztwem w sprawie afery polickiej…

Czwartek. Poręczenie Gawłowskiego

…tymczasem za burmistrza Polic ręczy były sekretarz Platformy Obywatelskiej Stanisław Gawłowski. Według Gawłowskiego „Władek to ofiara nagonki PiS”. Senator Gawłowski sam jest jednym z oskarżonych w aferze melioracyjnej i spoczywają na nim na którym spoczywają poważne zarzuty korupcyjne, więc takie poręczenie może mieć skutek odwrotny od zamierzonego.

Tymczasem CBA nie próżnuje i w czwartek agenci tej służby zatrzymali trzy osoby zamieszane w wyłudzenia unijnych funduszy. Według śledczych z Prokuratury Regionalnej w Poznaniu oszuści zagarnęli 10 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego.

„Apeluję do władz Białorusi o uwolnienie bezprawnie przetrzymywanych i przesłuchiwanych przedstawicieli opozycji(…) Polski rząd wzywa Rosję do natychmiastowego wycofania się z planów interwencji zbrojnej na Białorusi” – napisał na TT premier Mateusz Morawiecki. MSZ zaś wezwało ambasadora Białorusi wypowiedzi prezydenta Aleksandra Łukaszenki, który oskarża Polskę o to, że zagraża suwerenności i integralności terytorialnej Białorusi. – Poinformowałem pana ambasadora, że nie ma zgody w Polsce na tego typu narrację, na tego typu oskarżenia, że jesteśmy zdziwieni, rozczarowani i z niepokojem odnotowujemy te słowa, które padały z ust samego pana prezydenta Łukaszenki i jego otoczenia – powiedział po spotkaniu z ambasadorem Białorusi Uładzimirem Czuszauem wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

„Zawdzięczamy mu wiele z tego, co dzieje się dziś”. Upamiętniono Kornela Morawieckiego [WIDEO]

– Ojciec był jednocześnie i szalony, i bardzo mądry. Szalony w swym pragnieniu wolności, gdy mało kto wierzył w jej odzyskanie, i był rozsądny,...

zobacz więcej

Według informacji KPRM już trzy osoby represjonowane na Białorusi trafiły do Polski. Od piątku wznowią pracę polskie konsulaty na Białorusi, które będą wydawać Białorusinom wizy w trybie ułatwionym. Na pomoc represjonowanym Polska przeznaczy na początek 50 mln zł.

Piątek. Kornel Morawiecki uhonorowany

We Wrocławiu jeden ze skwerów otrzymał nazwę legendarnego działacza opozycji antykomunistycznej Kornela Morawieckiego. – Ojciec był jednocześnie i szalony, i bardzo mądry. Szalony w swym pragnieniu wolności, gdy mało kto wierzył w jej odzyskanie i był rozsądny, ponieważ zasiewał już wtedy ziarna pod wolną Polskę – mówił we Wrocławiu premier Mateusz Morawiecki, syn założyciela Solidarności Walczącej. Marszałek Senior Sejmu VII kadencji, Kornel Morawiecki zmarł 30 września ubiegłego roku.

Tymczasem w Warszawie Sąd Okręgowy w Warszawie zarejestrował partię K'15 Pawła Kukiza. Sama nazwa partii wskazuje, że jest ona spóźniona o pięć lat. Paweł Kukiz przez pięć lat zarzekał się, że partii nie założy a jednym z haseł jego ruchu była „walka z partyjniactwem”. Brak politycznej podmiotowości był jedną z przyczyn utraty społecznego poparcia jakim cieszył się Paweł Kukiz i jego ruch w wyborach w 2015 r i rozłamu w jego organizacji. Dzisiaj jednak odwoływanie się do miłych Kukizowi wspomnień nie jest dobrym planem na pozyskanie wyborców. Choć jest zdecydowanie uczciwsze niż zbieranie podpisów przed oficjalnym ogłoszeniem wyborów.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie zbada ujawnioną przez portal tvp.info informację, że w jednym z lokali zbierano podpisy pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego na prezydenta RP. Robiono to zanim pozwalały na to przepisy. Czy postępowanie w tej sprawie może zaszkodzić PO? Według najnowszego sondażu CBOS Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami cieszy się poparciem 44 proc. badanych. Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 19 proc., a Konfederacja na 8 proc. ankietowanych. Pozostałe partie i tworzone ruchy Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołowni znalazły się pod progiem wyborczym.

Wiceminister klimatu o awarii „Czajki”: „Rafał Trzaskowski jest bezradny”

Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba napisał na Twitterze, że według oceny Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, awaria stołecznej oczyszczalni...

zobacz więcej

Sobota. Druga awaria Czajki

Ten ostatni zaś zaprezentował w sobotę logo swojego stowarzyszenia „Polska 2050” i zapowiedział rozbudowanie struktur, uruchomienie radia internetowego i przedstawienie założeń dotyczących rozwiązania problemu wynagrodzeń osób sprawujących najwyższe funkcje państwowe. – Od zakończenia kampanii prezydenckiej zebraliśmy 830 tysięcy złotych – powiedział Szymon Hołownia, dla którego zbiórka pieniędzy najwyraźniej stała się sposobem na życie.

Ledwie w poniedziałek prezydent stolicy wrócił z urlopu a już w sobotę po południu dotknęła Warszawę kolejna plaga Trzaskowskiego. Okazało się, że w przeciwieństwie do plag egipskich, których było tylko dziesięć i każda inna, plagi Trzaskowskiego nie mają ograniczeń i mogą się powtarzać. – Warszawskie fekalia znów płyną Wisłą. Trzaskowski nie zastosował się do zaleceń Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, nie wykonał rurociągu awaryjnego. Ponosi pełną odpowiedzialność za skażenie Wisły. Sprawa ponownej awarii w warszawskiej oczyszczalni Czajka zostanie skierowana do prokuratury – napisał na Twitterze minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. – Apelowałem w ciągu ostatniego roku wielokrotnie, nawet tak się zdarzyło, że w dniu wczorajszym, o to, żeby jak najszybciej wybudować rurociąg kolektor zastępczy – mówił z kolei prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Ale rurociągu nie ma, a miasto zleciło za siedem milionów złotych ekspertyzę, żeby się uspokoić, że nie ma problemu. Tylko, że problem jest i właśnie się objawił po raz drugi…

„Trzaskowski uznawał pytania o Czajkę za atak na niego. Dziś ma w oczach przerażenie”

– Na różnego rodzaju konferencjach prasowych pan Trzaskowski uznawał, że pytania o „Czajkę” są atakiem politycznym na niego (...). Nie było żadnego...

zobacz więcej

Niedziela. Płynie Wisła, płynie…

Warszawski radny PiS Rafał Frąckowiak uważa, że trzeba ratować miasto przed plagami prezydenta Trzaskowskiego. – W oparciu o zapisy ustawy o samorządzie gminnym można powiedzieć, że Rafał Trzaskowski notorycznie popełnia błędy w zarządzaniu. Plan naprawczy, który przedstawił w zeszłym roku nie powiódł się, a zatem istnieją w mojej opinii przesłanki do tego, aby Rafał Trzaskowski został usunięty z funkcji prezydenta miasta stołecznego Warszawy i zastąpiony przez komisarza – powiedział Filip Frąckowiak.

Tymczasem wiceprzewodniczący PO obarcza winą za kolejną katastrofę „Czajki” śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. „Dziś ponosimy konsekwencje błędnej decyzji, podjętej w 2005 roku – o tym, że nie będzie budowana nowa oczyszczalnia na lewym brzegu Wisły” – napisał Rafał Trzaskowski. Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski natychmiast udowodnił, że Trzaskowski kłamie, obwiniając śp. Lecha Kaczyńskiego. „Decyzję o rozbudowie podjęto w 1999-2000. A kto wtedy rządził?” – napisał Janusz Kowalski pokazując dokumenty, wskazujące, że decyzja zapadła za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Do Wisły w niedzielę rano spływało 3 tys. litrów ścieków na sekundę, a po południu było to już 15 tysięcy litrów ścieków na sekundę. Wody Polskie zapowiedziały, że czoło fali ze ściekami dotrze do Płocka w poniedziałek, około piątej rano. We wtorek ścieki dotrą do Torunia i popłyną dalej w stronę morza. Taki nam się kolejny tydzień z „Czajką” szykuje…

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej