RAPORT

Pogarda

Zarabiają nawet po 90 tys. zł. Większość Polaków może im pozazdrościć

Lotnisko Chopina. Widok na pas startowy. Wieża kontroli lotów (fot. PAP/Dariusz Radzimierski)
Lotnisko Chopina. Widok na pas startowy. Wieża kontroli lotów (fot. PAP/Dariusz Radzimierski)

Najnowsze

Popularne

By dostać pracę w tym zawodzie trzeba szybko analizować sytuacje, być spostrzegawczym i znać język angielski. Ukończenie kursów i zostanie kontrolerem ruchu lotniczego sprawia jednak, że do końca życia można zapomnieć o problemach finansowych. Zapytaliśmy, na jakie kwoty mogą liczyć wykonujący ten zawód oraz jakie przysługują im dodatki. Lista bonusów zdaje się nie mieć końca.

Branża turystyczna i lotnicza: Wyłączyć Wyspy Kanaryjskie z zakazu lotów

Szefowie linii lotniczych i biur podróży apelują w liście do premiera Mateusza Morawieckiego o wyłączenie Wysp Kanaryjskich z kolejnego...

zobacz więcej

W Polsce niewiele jest grup społecznych, które mogą się pochwalić wysokimi wynagrodzeniami. Gdy średnia miesięczna wypłata brutto wynosiła niedawno w Polsce około 1 tys. euro (dane Eurostatu) w Niemczech zarabiano 4 razy więcej, a w Luksemburgu niemal 5 razy tyle.

Po przyznaniu policjantom ostatnich podwyżek wyliczono, że ci na wstępnych kursach zarobią po około 3,8 tys. zł brutto, a po przejściu do regularnej służby ponad 5 tys. zł brutto. Najwięcej co miesiąc otrzymuje komendant główny - ok. 16 tys. zł.

Na kolana nie powalają również zarobki w służbie zdrowia. Według serwisu wynagrodzenia.pl na przykład na stanowisku ratownika medycznego mediana wynosiła ostatnio 3,6 tys. zł miesięcznie brutto, ale około 25 proc. osób zarabia nawet mniej niż 2,9 tys. zł. Wiele zależy jednak od miejsca pracy i formy zatrudnienia.

Z kolei mediana wśród strażaków ma wynosić według portalu 4,2 tys. zł brutto miesięcznie. Blisko połowa wykonujących ten zawód inkasuje w wypłacie między 3,2 - 5,4 tys. zł brutto miesięcznie.

Przełom w sprawie gigantycznej inwestycji. Podpisano pierwszą z umów

CPK podpisała pierwszą umowę na inwentaryzacje przyrodnicze. Oznacza to, że procedury inwestycyjne ruszyły zgodnie z planem. Przyjęte dokumenty...

zobacz więcej

W ostatnim czasie ogromne emocje wywołał temat zarobków wśród polityków. Ci - jak informował forbes.pl - zarabiają zdecydowanie lepiej od wymienionych wyżej grup. Posłowie i senatorowie inkasują miesięcznie około 8 tys. zł brutto uposażenia i 2 tys. zł brutto diety.

Choć jedne niższe, a inne wyższe, wszystkie te kwoty przestają robić wrażenie, gdy spojrzymy na zarobki kontrolerów ruchu lotniczego. Te wahają się obecnie w Polsce od ok. 13 tys. zł brutto do niemal 90 tys. zł brutto miesięcznie – oczywiście plus dodatki.

Niekończąca się lista bonusów

Strażak, policjant, ratownik medyczny – wszyscy oni mogą liczyć na premie, dodatki i gratyfikacje. W żadnym z tych zawodów nie wyglądają one jednak tak imponująco.

Jeżeli kontroler pracuje w sobotę, niedzielę lub święta, otrzymuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. Z kolei za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje mu dodatek w wysokości 100 proc. stawki godzinowej wynikającej z jego osobistego zaszeregowania. Kontrolerzy dostają również 100 proc. wynagrodzenia chorobowego. Co ciekawe, większość z tych bonusów wykracza poza zapisy ustawowe, wynikające z kodeksu pracy.

Prezes PGNiG: Fuzja z Orlenem konieczna, jeśli chcemy być naprawdę silni

Fuzja PGNiG z Orlenem jest konieczna, „jeśli chcemy mieć konkurencyjną pozycję na rynku międzynarodowym”, uważa prezes PGNiG Jerzy Kwieciński....

zobacz więcej

Pracujący w wieży kontroli lotów mogą też liczyć na dodatek za pracę w godzinach nocnych. Wynosi on 25 proc. stawki godzinowej i w przypadku kontrolerów ruchu lotniczego odnosi się do stawek liczonych i wynosi dodatkowo kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

Kontrolerom przysługuje też dodatek za utrzymywanie licencji kontrolera ruchu lotniczego (20 proc. wynagrodzenia zasadniczego), dodatek funkcyjny, np. dla senior kontrolera ruchu lotniczego (od 5 do 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego), czy dodatki za prowadzenie szkoleń (1 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdą godzinę zajęć).

Wrażenie może również robić dodatkowy 15-dniowy pełnopłatny urlop kondycyjny, każdego roku, niezależnie od urlopu wypoczynkowego. „Ponadto, zgodnie z regulaminem wynagradzania w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej pracownicy mają prawo do nagrody jubileuszowej za ogólny staż pracy w wysokości od 100 do 600 proc. wynagrodzenia zasadniczego. „Procent nagrody jest uzależniony od ogólnych lat pracy. Pierwszą nagrodę można otrzymać po 10 latach pracy, kolejne co 5 lat aż do 40 lat pracy” – czytamy.

Burza o nowy zakaz lotów. Wiemy, czym będzie kierował się rząd

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej stwierdził na Twitterze, że rząd wprowadza zakazy lotów na podstawie kryteriów „wziętych zupełnie z sufitu”....

zobacz więcej

Epidemia i branża lotnicza. Co dalej?

Cięcia związane z koronawirusem dotknęły już jednak miliony Polaków, a niebawem będą dotyczyć również kontrolerów ruchu lotniczego. Od pół roku mają oni bowiem zdecydowanie mniej pracy, niż w przeszłości. Połączenia z wieloma państwami są zablokowane i nic nie wskazuje na to, by zbyt szybko miało to wrócić do normy. Co więcej, w ostatnich tygodniach zamykany jest ruch lotniczy z kolejnymi państwami. Płatny ruch lotniczy spadł o około 90 proc. i niestety oznaczało to również proporcjonalny spadek przychodów. W związku z tym zaczęto szukać oszczędności.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej obniży więc wynagrodzenia wszystkich swoich pracowników. Zmianie ma ulec kwota bazowa, która obecnie wynosi 8,5 tys. zł brutto. Od stycznia 2021 roku ma ona zostać zredukowana do 6,5 tys. zł brutto. Co to oznacza?

„Przykładowo miesięczne wynagrodzenie zasadnicze kontrolera ruchu lotniczego wynoszące obecnie 43 tys. zł będzie wynosiło od stycznia około 33 tys. zł Jednocześnie pracownik ten w przypadku pełnienia dodatkowych funkcji, ogólnego stażu pracy 20 lat lub więcej oraz poziomu doświadczenia, otrzymuje obecnie ok. 72 tys. zł brutto miesięcznie, a po zmianie kwota ta będzie wynosiła od ok. 55 tys. zł miesięcznie” – tłumaczy PAŻP.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej