RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Donald Trump odwiedzi Kenosha, gdzie od tygodnia trwają zamieszki

Prezydent pojedzie do Kenoshy, by spotkać się z funkcjonariuszami organów prawa i ocenić szkody powstałe podczas zamieszek(fot. Joshua Lott for The Washington Post via Getty Images)
Prezydent pojedzie do Kenoshy, by spotkać się z funkcjonariuszami organów prawa i ocenić szkody powstałe podczas zamieszek(fot. Joshua Lott for The Washington Post via Getty Images)

Prezydent Donald Trump odwiedzi we wtorek miasto Kenoshy w stanie Wisconsin, gdzie trwają protesty po postrzeleniu Afroamerykanina Jacoba Blake'a przez policjanta podczas zatrzymania. Poinformował o tym w sobotę na Twitterze Biały Dom.

Prezydent pojedzie do Kenoshy, by spotkać się z funkcjonariuszami organów prawa i ocenić szkody powstałe podczas zamieszek – informuje Biały Dom.

Zamieszki w Kenosha wybuchły po tym jak 23 sierpnia policjant oddał siedem strzałów w plecy uciekającego podczas zatrzymania Blake'a. Mężczyzna przeżył, ale może pozostać sparaliżowany od pasa w dół.

Podobnie jak w przypadku zabitego przez policję pod koniec maja w Minneapolis George'a Floyda, film z tego zajścia szybko rozszedł się w mediach społecznościowych, a reakcją są gwałtowne protesty. W położonej między Chicago i Milwaukee Kenosha oburzony tłum w nocy z niedzieli na poniedziałek rozbijał szyby w sklepach oraz podpalał samochody. Próbowano podpalić gmach sądu. W poniedziałek centrum miasta zamknięto; naprawiano szkody z poprzedniego dnia. W nocy z poniedziałku na wtorek ponownie obowiązywać będzie godzina policyjna. By zapewnić bezpieczeństwo, do miasta, na prośbę lokalnych władz, skierowano oddziały Gwardii Narodowej.

„Nie mamy wszystkich szczegółów, ale z pewnością wiemy, że nie była to pierwsza czarnoskóra osoba, która została postrzelona, raniona czy bezlitośnie zabita z rąk służb bezpieczeństwa w naszym stanie czy państwie” – przekazał w oświadczeniu gubernator Wisconsin Tony Evers. Równocześnie wezwał do pokojowych protestów i noszenia w ich trakcie maseczek.

W sprawie postrzelenia Blake'a trwa śledztwo departamentu sprawiedliwości stanu Wisconsin.

Funkcjonariusze, którzy obecni byli przy postrzeleniu Jacoba Blake'a, zostali tymczasowo odsunięci od służby. Jest to przy takich incydentach standardowa procedura w USA.

Podczas zamieszek, w nocy na środę 17-letni Kyle Rittenhouse zastrzelił dwoje ludzi. Jego adwokaci twierdzą, że zrobił to w obronie własnej, zaatakowany przez maruderów. Rittenhouse został zatrzymany w środę w Illinois i przebywa w zakładzie karnym dla nieletnich. Stoi m.in. pod zarzutem umyślnego zabójstwa pierwszego stopnia i zabójstwa drugiego stopnia. Nie jest jeszcze jasne, gdzie odbędzie się proces.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej