RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wiceminister klimatu o awarii „Czajki”: „Rafał Trzaskowski jest bezradny”

Według oceny Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, awaria stołecznej oczyszczalni ścieków „Czajka” jest podobna do zeszłorocznej (fot. PAP/Mateusz Marek / Twitter/@OzdobaJacek)
Według oceny Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, awaria stołecznej oczyszczalni ścieków „Czajka” jest podobna do zeszłorocznej (fot. PAP/Mateusz Marek / Twitter/@OzdobaJacek)

Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba napisał na Twitterze, że według oceny Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, awaria stołecznej oczyszczalni ścieków „Czajka” jest podobna do zeszłorocznej. Jak informował również, do Wisły wpada teraz około 3 metrów sześciennych ścieków na sekundę.

Wody Polskie: Apelujemy, aby nie korzystać z wody w Wiśle

Ze względu na to, że na skutek awarii do Wisły dostają się nieoczyszczone ścieki z aglomeracji warszawskiej, apelujemy, aby nie korzystać z wody w...

zobacz więcej

„Rafał Trzaskowski jest bezradny. Ignorowano służby i utrudniano czynności. Tym razem muszą zostać wyciągnięte konsekwencje” – napisał na Twitterze wiceminister Jacek Ozdoba.

To kolejna awaria w stołecznej oczyszczalni Czajka. Pod koniec sierpnia ubiegłego roku doszło do awarii dwóch nitek kolektora odprowadzającego do niej ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy. MPWiK również zdecydowało wówczas, by zrzucać nieczystości do Wisły.

W reakcji na to premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, którym ścieki były przepompowywane do oczyszczalni. W tym czasie na zlecenie MPWiK naprawiono kolektor. Pod koniec listopada żołnierze zdemontowali tymczasową przeprawę, na której ułożony był zastępczy kolektor ściekowy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej