RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Adwokat Chauvina: Przyczyną śmierci George'a Floyda było przedawkowanie narkotyków

Śmierć George’a Floyda wywołała liczne protesty (fot. REUTERS/Caitlin Ochs)
Śmierć George’a Floyda wywołała liczne protesty (fot. REUTERS/Caitlin Ochs)

Najnowsze

Popularne

George Floyd nie zginął w wyniku uduszenia przez funkcjonariusza, ale z powodu przedawkowania fentanylu – twierdzi adwokat Dereka Chauvina, zwolnionego ze służby policjanta oskarżonego o zabójstwo 46-letniego Afroamerykanina.

Wyciekło całe nagranie z zatrzymania George’a Floyda [WIDEO]

Do mediów trafiło nagranie z kamer, umieszczonych na mundurach policjantów, którzy zatrzymali George’a Floyda. Wideo pokazuje funkcjonariuszy...

zobacz więcej

Prawnik Chauvina zawarł argument o prawdopodobnej przyczynie śmierci Floyda w złożonym w piątek wniosku o oddalenie zarzutów przeciwko swojemu klientowi. Wcześniej o przedawkowaniu fentanylu mówił także adwokat Thomasa Lane’a, jednego z funkcjonariuszy biorących udział w zatrzymaniu Afroamerykanina.

Fentanyl to syntetyczny opioid, który jest 50-krotnie silniejszy od heroiny. Ze względu na niską cenę często wykorzystywany jest do produkcji nielegalnych narkotyków.

W sporządzonym kilka miesięcy temu raporcie koronera po oficjalnej sekcji zwłok Floyda ustalono, że niedługo przed śmiercią rzeczywiście zażywał on fentanyl; w jego organizmie potwierdzono także obecność metamfetaminy. Wskazano jednak, że bezpośrednią przyczyną śmierci nie były narkotyki, lecz „zatrzymanie krążenia i oddechu w wyniku ucisku szyi”.

46-letni Afroamerykanin zmarł podczas aresztowania w Minneapolis w stanie Minnesota. Podczas interwencji policjant Derek Chauvin klęczał na szyi Floyda; mundurowy nie zmniejszał nacisku, mimo że zatrzymany zgłaszał mu, iż „nie może oddychać”. Trzej inni funkcjonariusze, którzy byli na miejscu, J. Alexander Kueng, Thomas Lane i Tou Thao, zostali w tej sprawie oskarżeni o pomoc i podżeganie do morderstwa.

Śmierć Floyda wywołała liczne protesty przeciwko rasizmowi oraz brutalności policji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej