RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Tolerancja – tak, ale nachalna propaganda i afirmacja ideologii – nie”

Premier o ideologii LGBT (fot.Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)
Premier o ideologii LGBT (fot.Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)

Mamy w Polsce pełen zakres swobód, tolerancji dla wszystkich, ale gdy narusza się wolności drugiego człowieka albo prowokuje niepotrzebnie, mówimy „dość”. Tolerancja – tak, ale nachalna propaganda i afirmacja pewnych ideologii – nie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Biskupi: Szacunek dla osób LGBT nie jest bezkrytyczną akceptacją poglądów

„Obowiązek szacunku dla osób związanych z ruchem LGBT+ nie oznacza bezkrytycznego akceptowania ich poglądów” – podkreślają biskupi w stanowisku...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym Radiu Rodzina zgodził się z wydanym przez KEP w piątek stanowiskiem dot. osób związanych z ruchem LGBT+. Biskupi podkreślają, że obowiązek szacunku dla osób związanych z ruchem LGBT+ nie oznacza bezkrytycznego akceptowania ich poglądów.

– Generalnie trzeba powiedzieć, że w Polsce mamy pełen zakres swobód, tolerancji i wolności dla wszystkich, którzy nie naruszają wolności drugiego człowieka – podkreślił premier. Dodał przy tym, że jego zdaniem jest to najpełniejsza i najpiękniejsza definicja swobód i wolności, którą powinniśmy realizować.

– Jeżeli ktoś ma taką, a nie inną potrzebę ekspresji, a jednocześnie też takie, a nie inne poglądy i wyznaje takie, a nie inne wartości, które dla kogoś innego mogą być wartościami nieakceptowalnymi, to jednak tak długo, jak nie narusza to wolności drugiego człowieka, również jego godności, a także szacunku wobec drugiego człowieka, to my w pełni tolerujemy, a ja w szczególności również, wszelkiego rodzaju takie idee, czy ideologie – powiedział premier.

– Ale w momencie, kiedy narusza się – z jednej strony swobody i wolności drugiego człowieka, albo godność, albo prowokuje się niepotrzebnie – a z takimi akcjami też mieliśmy do czynienia – to my mówimy i ja mówię: dość – dodał. – Tolerancja – tak, ale nachalna propaganda i afirmacja pewnych ideologii – niekoniecznie, albo po prostu – nie – podkreślił premier.

KEP w swoim stanowisku wskazał, że „Kościół nie może się zgodzić na rozszerzenie rozumienia małżeństwa i rodziny, zrównanie praw i przywilejów małżeństw heteroseksualnych i homoseksualnych, uznanie związków partnerskich tworzonych przez pary tej samej płci wraz regulacją sytuacji majątkowej, alimentów i dziedziczenia, a także umożliwienie związkom monopłciowym adopcji dzieci oraz przyznanie osobom od 16. roku życia prawa do określenia swojej płci”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej