RAPORT

Pogarda

Zamieszki w Malmö po spaleniu Koranu. Lider ugrupowania z zakazem wjazdu do Szwecji

Ok. 300 osób, wykorzystując fajerwerki, świece dymne oraz płonące opony, zablokowało główną ulicę prowadzącą do imigranckiej dzielnicy Rosengård  (fot. 	PAP/EPA/TT NEWS AGENCY)
Ok. 300 osób, wykorzystując fajerwerki, świece dymne oraz płonące opony, zablokowało główną ulicę prowadzącą do imigranckiej dzielnicy Rosengård (fot. PAP/EPA/TT NEWS AGENCY)

Najnowsze

Popularne

Zamieszki wybuchły w imigranckiej dzielnicy Rosengrad w szwedzkim Malmö po spaleniu w piątek Koranu przez członków duńskiej partii antymuzułmańskiej Stram Kurs (szw. twarda linia). Wcześniej lider partii Rasmus Paludan został odesłany na granicy, otrzymał dwuletni zakaz wjazdu do Szwecji.

Zbrodnia islamofobii, walka o islamski rząd dusz

18 grudnia w malezyjskim Kuala Lumpur rozpocznie się „szczyt islamski”. Nie będzie to jednak manifestacja jedności świata muzułmańskiego, lecz...

zobacz więcej

Ok. 300 osób, wykorzystując fajerwerki, świece dymne oraz płonące opony, zablokowało główną ulicę prowadzącą do imigranckiej dzielnicy Rosengård w centrum gminy Malmö. W ruch poszły także butelki rzucane w kierunku policji.

W piątek po południu w Malmö doszło do prowokacyjnego spalenia Koranu przez członków i zwolenników Stram Kurs. Na taką manifestację zgody nie wydała szwedzka policja, która swoją decyzję uzasadniła groźbą „mowy nienawiści wobec mniejszości religijnej”. Z tego też powodu rano lider partii Rasmus Paludan został odesłany na granicy i otrzymał dwuletni zakaz wjazdu do Szwecji.

Ponadto, policja zatrzymała trzy najbardziej agresywne osoby, które brały udział w spaleniu.

Stram Kurs w ostatnich wyborach parlamentarnych w Danii otrzymała 1,8 proc. głosów, nie zdobywając żadnego mandatu. Paludan jest najbardziej znany z publicznych wystąpień, podczas których palony jest Koran. W czerwcu polityk został skazany w Danii na trzy miesiące więzienia za rasistowskie wypowiedzi.

W czwartek pytany przez szwedzkie media o to, czy w piątek w Malmö zbezczeszczony zostanie Koran, mimo braku pozwolenia na zgromadzenie, odpowiedział: „Jestem tego pewien, choć jeszcze nie wiem, jak do tego dojdzie”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej