RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Niezwykła podniebna sesja z okazji Święta Lotnictwa Polskiego [WIDEO]

28 sierpnia jest obchodzone Święto Lotnictwa Polskiego. Zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury na Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie w 1932 roku. Z okazji tej rocznicy odbyła się sesja zorganizowana przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

„Myśliwce piątej generacji już na horyzoncie”. MON podejmuje działania

Wysłaliśmy zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów F-35A – poinformował we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Najwyższy...

zobacz więcej

Jak poinformowało Dowództwo, chodzi o sesję air-to-air z „unikalnym na skalę światową zespołem” Xtreme Sky Force, w którego skład wchodzi samolot MiG-29 samolot XtremeAir XA41.

– Sesja air-to-air to niecodzienne wydarzenie lotnicze i jednocześnie nietypowe zadanie dla samolotów bojowych. Uczestnictwo w takim przedsięwzięciu to szczególny rodzaj wyróżnienia zarówno dla personelu latającego jak i fotografów. Tego rodzaju misja wymaga szczegółowego zaplanowania lotu dla całego ugrupowania samolotów pod kątem: startu, wykonania zbiórki, lotu formacji, zmian miejsca w ugrupowaniu, warunków atmosferycznych, łączności, przestrzeni powietrznej, kąta padania światła, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Te ostatnie są o tyle istotne, że każdy rodzaj statku powietrznego posiada inne możliwości i ograniczenia – podkreślił zastępca dowódcy 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego płk pil. Piotr „Kuman” Iwaszko.

Sesja odbyła się w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim 18 sierpnia 2020 roku. Platformą foto do sesji był samolot CASA C-295 z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Zaplanowano dwa loty w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać wszystkie elementy lotu formacji do pozyskania jak najlepszego materiału foto-video. Dołączenie do sesji samolotu SB Lim-2 odbyło się w ramach zadań szkoleniowych 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej