RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Rosyjski politolog: Putin może wysłać wojska w każdej chwili

„Jeśli Władimir Putin wyśle siły interwencyjne na Białoruś, to w ślad za nimi pójdą regularne oddziały rosyjskiej armii” (fot. Alexei Druzhinin\TASS via Getty Images)

„Decyzja o wysłaniu rosyjskich wojsk na Białoruś może zapaść w każdej chwili” - ostrzega rosyjski politolog Leonid Gozman, który swą opinię zamieścił na blogu Echa Moskwy. Według niego tylko determinacja Białorusinów może powstrzymać decyzję o wysłaniu rosyjskich wojsk. Gozman jest uznawany za opozycyjnego wobec Putina polityka, który 2014 r. skrytykował agresję na Ukrainę.

Premier: Polski rząd wzywa Rosję do wycofania się z planów interwencji na Białorusi

„Polski rząd wzywa Rosję do natychmiastowego wycofania się z planów interwencji zbrojnej na Białorusi” – napisał na Twitterze premier Mateusz...

zobacz więcej

W czwartek prezydent Rosji oświadczył, że zostały już sformowane siły interwencyjne, które zostaną wysłane do sąsiedniego kraju, jeśli dojdzie tam do zamieszek. Na Białorusi od 9 sierpnia trwają antyrządowe protesty, brutalnie tłumione przez milicję i OMON.

Leonid Gozman analizując ostatni wywiad telewizyjny Władimira Putina napisał, że prezydent Rosji wyraźnie dał do zrozumienia, iż „wyśle wojska wtedy, kiedy będzie chciał”.

Według rosyjskiego politologa, jeśli Władimir Putin wyśle siły interwencyjne na Białoruś, to w ślad za nimi pójdą regularne oddziały rosyjskiej armii. Leonid Gozman ostrzega, że Władimira Putina przed podjęciem takiej decyzji może powstrzymać jedynie zdecydowane stanowisko Białorusinów, gotowych bronić swojej ojczyzny i widmo wielu ofiar.

W ocenie rosyjskiego eksperta prezydent Rosji zdaje sobie sprawę, że w takiej sytuacji straci ostatnich zwolenników. „Swoją jednoznaczną, nie pozostawiającą żadnych wątpliwości postawą możecie uratować niepodległość swojego kraju i życie swoich i naszych żołnierzy” – napisał, zwracając się do Białorusinów, Leonid Gozman.

„I mój kraj możecie uchronić przed popełnieniem jeszcze jednej zbrodni, jeszcze jednej niezmywalnej hańby” – zakończył swój tekst rosyjski politolog.

Leonid Gozman w 2014 r. podpisał oświadczenie, które wzywało do zaprzestania agresywnej polityki Moskwy wobec Ukrainy i wycofania z jej terytorium wojsk rosyjskich. Domagał się zatrzymania propagandowej akcji Kremla oraz finansowania separatystów na południowym wschodzie Ukrainy.

Zasłynął także z przyrównania stalinowskiego kontrwywiadu wojskowego Smiersz do nazistowskiej formacji SS. Stwierdził, że różnica polegała jedynie na tym, że „Smiersz nie miał ładnych mundurów".

źródło:
Zobacz więcej