RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Koronawirus może nas zabić. Przepuście nas, jesteśmy seniorami”

Czytelnik zaznaczył, że  wyraża opinię  „całego pokolenia Polaków, które tak jak on obawia się kolejnej fazy koronawirusa” (fot. Shutterstock/Istvan Csak)

– Panie ministrze zdrowia, szanowne społeczeństwo my nie powinniśmy stać w kolejkach sklepowych czy żadnych innych – mówi 89-letni pan Aleksander z Wrocławia. Nasz widz i czytelnik za pośrednictwem platformy Twoje Info apeluje do rządu i Polaków o pomoc w życiu publicznym osobom starszym, w ciężkim okresie pandemii koronawirusa.

„Chrońmy dziadków przed bezpośrednim kontaktem z dziećmi”. Mikrobiolog przestrzega

– Radzę wszystkim chronić dziadków przed bezpośrednim kontaktem z dziećmi, niestety. To jest przykre, ale coś takiego trzeba zalecać – powiedział w...

zobacz więcej

– Apeluję do ministra zdrowia pana Adama Niedzielskiego, aby ponownie wdrożył zarządzenie z początków pandemii koronawirusa w Polsce. O to, żeby seniorzy znów mogli dokonywać zakupów w sklepach poza kolejnością – prosi pan Aleksander. 

Czytelnik zaznaczył, że wyraża opinię  „całego pokolenia Polaków, które tak jak on obawia się kolejnej fazy koronawirusa”. 

Poza apelem do ministra zdrowia pan Aleksander chciał wystosować przesłanie do całego społeczeństwa. – Uważam, że Polacy wykażą swoją wrażliwość w tej sprawie. Mam nadzieję, że ten system stanie się obowiązkowym – podkreślił nasz rozmówca.

Wrocławianin poruszył też temat, o którym – w jego opinii –obecne pokolenie Polaków w większości zapomniało. – Warto przypomnieć o zasadach zachowania się w miejscu publicznym, a może przypomnieć je jeszcze raz – dodał.

Wiceminister pracy: 14. emerytura na poziomie minimalnej

14. emerytura będzie na poziomie minimalnej emerytury. Mam nadzieję, że będzie to 1,3 tys. zł brutto w przyszłym roku – powiedział wiceminister...

zobacz więcej

Mężczyzna ocenił, że w „zabieganym społeczeństwie panuje ogromna znieczulica, ludzie często zapominają o pokoleniowym szacunku do osób starszych”.  

Ministerstwo Zdrowia apeluje do seniorów o unikanie  dużych skupisk ludzi. Zaznacza, że  „jest to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową”.  Przypomina o ograniczeniu przebywania w miejscach publicznych  i doradza starszym ludziom, żeby poprosili bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych. 

Przypomnijmy, że w okresie początkowej fazy rozprzestrzeniania się COVID-19 na świecie,  polski rząd wprowadził przepis, że między godziną 10 a 12 zakupy mogli robić wyłącznie seniorzy, czyli osoby po 65. roku życia.

źródło:
Zobacz więcej