RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Milionowe granty z NCBiR dla firmy wiceszefa Porozumienia

Chodzi o kwotę ponad 10,3 mln zł (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Chodzi o kwotę ponad 10,3 mln zł (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, nadzorowanego przez Jarosława Gowina, do firmy, której współzałożycielem jest wiceprezes Porozumienia, trafi ponad 10 mln zł – donosi wprost.pl. Według portalu taka decyzja zapadła, kiedy Gowin pełnił funkcję wicepremiera i szefował resortem nauki, któremu podlega Centrum.

„To koniec kariery politycznej Jarosława Gowina”

Jesteśmy świadkami politycznego końca kariery byłego wicepremiera i szefa Porozumienia Jarosława Gowina – twierdzi „Super Express”. – Wokół Gowina...

zobacz więcej

Wprost.pl twierdzi, że chodzi o kwotę ponad 10,3 mln zł, która ma trafić do firmy Tecra Coin. Jej współzałożycielem jest wiceszef Porozumienia Robert Anacki.

Polityk zapewnia jednak, że firmę sprzedał, „pozostał tylko jej doradcą biznesowym, a złożenie wniosku o dofinansowanie było pomysłem kolegów ze spółki i nie brał w tym udziału”.

Decyzja NCBiR o przyznaniu grantu pojawiła się na stronach Centrum 9 grudnia ubiegłego roku. Według portal Anacki nie widnieje już w KRS firmy, „ale z pełnego odpisu wynika, że wiceprzewodniczący Porozumienia przestał być oficjalnie członkiem zarządu firmy 8 maja 2020 r., czyli już po decyzji NCBiR”.

Tecra miała zostać wytypowana do grantów jako jedna z 12 firm, 32 inne wnioski zostały odrzucone. „Dążąc do zapewnienia najwyższych standardów oceny wniosków o dofinansowanie w 2017 r. NCBiR wprowadziło zasadę, że ekspert oceniający wniosek składa oświadczenie o braku konfliktu interesów nie tylko co do wniosków, które miałby oceniać, ale co do wszystkich wniosków złożonych w danym konkursie. Innymi słowy, przed przyjęciem konkretnego wniosku do oceny sprawdza czy w stosunku do któregokolwiek ze złożonych wniosków – nawet jeśli nie miałby takiego wniosku oceniać – nie zachodzi konflikt interesów” – informuje biuro prasowe Centrum.

„Gowin popełnił błędy”. Ekspert o tym, gdzie „zabrakło logiki”

Jarosław Gowin stając w opozycji wobec ustawy PiS o głosowaniu korespondencyjnym popełnił błędy – ocenia prof. Norbert Maliszewski, politolog z...

zobacz więcej

Według wprost.pl, eksperci podpisują oświadczenia o braku konfliktu interesów, ale nie ze względów powiązań politycznych.

– Od okresu Wielkiego Piątku (10 kwietnia – red.) sprzedałem udziały. Złożyłem rezygnację w lutym zeszłego roku. Poinformowałem kolegów, że ze względów prywatnych i zdrowotnych nie będę uczestniczył w zarządzaniu firmą – powiedział wprost.pl wiceszef Porozumienia.

Jednak – przekonuje portal – dopiero 8 maja 2020 r. Anacki został wykreślony z KRS, w którym widniał jako udziałowiec i członek zarządu Tecry. – Koledzy złożyli taki wniosek, do czego namówił ich prof. Krzysztof Piech, ale mnie przy tym nie było – powiedział się Anacki.

W tamtym czasie Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które nadzoruje NCBiR, zarządzał szef Porozumienia Jarosław Gowin.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej