RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Oszuści wyłudzili co najmniej 10 mln zł z unijnych funduszy

Agenci i prokuratorzy nie wykluczają kolejnych zatrzymań (fot. CBA)
Agenci i prokuratorzy nie wykluczają kolejnych zatrzymań (fot. CBA)

Agenci CBA zatrzymali trzy osoby zamieszane w wyłudzenia unijnych funduszy: beneficjenta, asystenta i wykonawcę jednego z projektów. Śledczy z Prokuratury Regionalnej w Poznaniu ustalili, że w sumie oszuści zagarnęli 10 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zatrzymania CBA ws. piramidy finansowej. „Kilka tysięcy osób straciło kilkaset milionów”

CBA zatrzymało trzy osoby w sprawie funkcjonowania piramidy finansowej. Według śledczych nawet kilka tysięcy osób mogło stracić kilkaset milionów...

zobacz więcej

Prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu śledztwo dotyczy oszustw w związku z realizacją projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Część projektów nadzorował m.in. Wojewódzki Urząd Pracy w stolicy Wielkopolski. Do ich popełnienia miało dochodzić przy wykorzystaniu podrobionych i poświadczających nieprawdę dokumentów przez osoby będące beneficjentami, partnerami i wykonawcami projektów. Według śledczych oszustom udało się wyłudzić co najmniej 10 mln zł.

W miniony poniedziałek agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu zatrzymali trzy osoby zamieszane w przekręty z unijnymi dotacji. Podczas przeszukań miejsc zamieszkania i zatrudnienia podejrzanych zabezpieczono dokumentację mającą związek z prowadzonym śledztwem. Śledczy zajęli także mienie o łącznej wartości 150 tys. zł.

Podejrzani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu zarzuty „popełnienia przestępstw polegających na doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości w kwocie ponad dwóch milionów złotych oraz posługiwania się podrobionymi i poświadczającymi nieprawdę dokumentami”.

Prokurator podjął decyzję o zastosowaniu wobec całej trójki tzw. wolnościowych środków zapobiegawczych, takich jak poręczenia majątkowe, dozory policji i zakaz opuszczania kraju. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

źródło:
Zobacz więcej