RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczyrk: Rajd Górski dla osób z niepełnosprawnością

Wydarzenie ma odbyć się 29 sierpnia (fot. Shutterstock/Janusz Pienkowski)

Osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub umysłową będą mogły osobiście przekonać się o pięknie Beskidów 29 sierpnia br. Szczyrk przygotował dla nich akcję, która ma charakter rajdu górskiego – „Rajd Górski dla osób z niepełnosprawnością”.

Wasze wakacje. Podzielcie się zdjęciami

Wypoczynek wakacyjny powoli dobiega końca. Zapewne nie brakuje zdjęć z wyjazdów w różne miejsca. W związku z tym zachęcamy do podzielenia się z...

zobacz więcej

Rajd jest organizowany w ramach projektu „Szczyrk bez barier”, skierowanego do osób niepełnosprawnych, które mogą być aktywne pod warunkiem wyeliminowania wszelkich przeszkód i niedogodności.

– Ma on pokazać, że osoby z niepełnosprawnością mogą również korzystać z różnych atrakcji, ponieważ w naszym mieście różne obiekty będą do tego specjalnie dla nich przygotowane. Ma on stworzyć nowe możliwości do tego, aby osoba niepełnosprawna miała wiedzę, z jakiego obiektu może korzystać – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info Jacek Kufel z Informacji Turystycznej w Szczyrku.

– Zależy nam na stworzeniu obiektów, które spełniają wymogi i posiadają odpowiednią infrastrukturę dla osób niepełnosprawnych. Są to m.in. wszelkiego rodzaju pensjonaty, hotele, obiekty noclegowe i gastronomiczne, które są przystosowane do tego, aby takie osoby mogły u nich wypoczywać i korzystać z ich usług – poinformował.

Rajd odbędzie się w sobotę 29 sierpnia. Dla uczestników przygotowane zostały cztery trasy. Jedna z nich umożliwia wzięcie udziału w wycieczce osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Wszyscy uczestnicy wyjadą koleją gondolową na Halę Skrzyczeńską. Osoby z mniejszym problemem w poruszaniu się i bez lęku wysokości będą mogły kontynuować podróż 6-osobową kanapą na Zbójnicką Kopę.

Dwie pozostałe trasy przeznaczone są dla niepełnosprawnych bez problemów z poruszaniem się. Pierwsza obejmuje piesze przejście z Hali Skrzyczeńskiej na Zbójnicką Kopę lub dalej na Skrzyczne, a druga wyjazd na Halę koleją i zejście do dolnej stacji na nogach.

Projekt „Szczyrk bez barier” został stworzony dzięki Dominice Kasińskiej, szczyrkowiance, uczestniczce I edycji programu „Down The Road. Zespół w trasie”.

źródło:
Zobacz więcej