RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Opada kurz po lockdownie. Polska gospodarka wraca na normalne tory”

Minister finansów ocenił, że polska gospodarka „okazała się być bardzo odporna” m.in. dzięki pracownikom, którzy potrafią szybko się adaptować (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Minister finansów Tadeusz Kościński ocenił we wtorek, że polskie „finanse publiczne są bardzo dobre względnie do sytuacji” związanej z kryzysem wywołanym przez koronawirusa. – Jak uderzyła nas pandemia, to nikt tak naprawdę nie wiedział, co z tym będzie dalej, ale rząd podjął bardzo duże ruchy przy tarczach finansowych, żeby ratować miejsca pracy – ocenił w rozmowie z Radiem Gdańsk. Jak dodał, „kurz po tym lockdownie opada”.

Kogo wzmocnił lockdown. Szacunkowa wartość polskiego handlu internetowego

W ubiegłym roku wartość polskiego handlu internetowego przekroczyła 50 mld zł, w tym roku jest duża szansa, że przekroczy 100 mld zł – uważa...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Myślę, że sierpień (w budżecie państwa) będzie pozytywny. Pod koniec lipca mieliśmy 1,5 mld zł dochodu więcej niż rok temu. Sprzedaż detaliczna też jest dużo wyższa niż rok temu. Jest bardzo dużo sygnałów, że polska gospodarka wraca na swoje normalne tory – stwierdził minister finansów w wywiadzie z gdańską rozgłośnią radiową.

Ocenił, że polska gospodarka „okazała się być bardzo odporna” m.in. dzięki pracownikom, którzy potrafią szybko się adaptować oraz przedsiębiorcom, którzy szukają nowych miejsc eksportu.

Zapytany o proces ratowania miejsc pracy, stwierdził, że „bardzo dobrze się udał”. – Wtedy prognozowaliśmy, że na koniec roku bezrobocie będzie na poziomie dwucyfrowym, a teraz już mówimy o 8 procentach – powiedział Kościński. Porównują sytuację w innych krajach, stwierdził, że „mamy bardzo dobry wynik”. – Oczywiście 8 proc. to jest też względnie bardzo dużo, ale mogło też być dużo więcej (procent) – zauważył.

źródło:
Zobacz więcej