RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w 2026 r.

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowano założenia programowe dla inwestycji Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (fot. arch.PAP/Marcin Gadomski)

Inwestycja budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 prawdopodobnie potrwa do 2026 r., ale będziemy stopniowo otwierać poszczególne części muzeum – poinformował wiceminister kultury Jarosław Sellin.

„Przełom w pracach archeologicznych”. Odkryto kolejne szczątki na Westerplatte

Do dziewięciu wzrosła liczba ludzkich szczątków odnalezionych na terenie gdańskiego Westerplatte – poinformował dyrektor Muzeum II Wojny Światowej...

zobacz więcej

– Chcemy, aby w ciągu najbliższych kilku lat to muzeum plenerowe powstało, stopniowo realizując poszczególne etapy tej inwestycji – powiedział Sellin na konferencji prasowej nt. założeń programowych dla inwestycji w Gdańsku.

– W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie Rządu Polskiego. Znowelizowaliśmy budżet na rok 2020 i zabezpieczyliśmy 12 mln zł na realizację przetargów, konkursów, które należy przeprowadzić, zanim się za inwestycję muzealną weźmiemy. A więc już pierwsze środki finansowe są zabezpieczone na rozpoczęcie tych prac – poinformował Sellin.

Podał, że „powierzchnia rewaloryzowanych terenów będzie wynosić około 26,5 tys. m kw”. – Będzie siedem odbudowanych budowli wojskowej składnicy tranzytowej. Powierzchnia wystawy stałej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 będzie wynosić prawie 3,5 tys. m kw – powiedział.

Sellin poinformował, że „inwestycja prawdopodobnie potrwa do 2026 r.”. – Ale będziemy stopniowo (...) otwierać poszczególne części tego muzeum. Całość, tak dzisiaj szacujemy, do zakończenia tej inwestycji to będzie koszt ponad 200 mln zł – wskazał.

źródło:

Zobacz więcej