RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Strażacy podpalą piętrowy budynek, żeby sprawdzić czy jest bezpieczny

Strażacy przeprowadzą eksperyment (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Strażacy przeprowadzą eksperyment (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Strażacy i eksperci Instytutu Techniki Budowlanej przeprowadzą eksperyment, który ma polegać na podpaleniu drewnianego budynku wielorodzinnego – poinformował mł. bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Wyjaśnił, że ma to pozwolić na wydanie rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa.

Nocny pożar marketu w Kielcach. Strażacy przekopują pogorzelisko

Około godziny 9 zakończyła się akcja strażaków przy dogaszaniu pogorzeliska marketu Lidl przy ulicy Piekoszowskiej w Kielcach. Zgłoszenie o pożarze...

zobacz więcej

Kierzkowski wskazał, że eksperyment odbędzie się w środę na terenie Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Pionkach. Strażacy i eksperci z Instytutu techniki Budowlanej wzniecą pożar w drewnianym domu. Jeśli eksperyment się powiedzie i budynek okaże się bezpieczny w starciu z ogniem, eksperci wydadzą pozytywne rekomendacje, co może się przełożyć na wzrost drewnianego budownictwa wielorodzinnego w kraju.

– Projekt przewiduje przeprowadzenie badania ogniowego w budynku o konstrukcji drewnianej, który pomoże w wydaniu rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa pożarowego dla budownictwa szkieletowego drewnianego z przeznaczeniem do użytku wielorodzinnego – wskazał strażak.

Instytut Techniki Budowlanej we współpracy z Komendą Główną PSP oraz Komendą Wojewódzką PSP w Warszawie od 2018 roku prowadzi badania mające na celu wypracowanie takich rekomendacji. Jak dodaje Kierzkowski, takie budownictwo w Polsce nie było dotychczas praktykowane.

Eksperymentowi będą się przyglądać między innymi przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, w tym komendant główny PSP oraz mazowiecki komendant wojewódzki PSP, a także eksperci z Instytutu Techniki Budowlanej.

źródło:

Zobacz więcej