RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kenosha w ogniu. Władze wysłały Gwardię Narodową

Protesty w mieście Kenosha przeistoczyły się w zamieszki (fot. PAP/EPA/TANNEN MAURY
Protesty w mieście Kenosha przeistoczyły się w zamieszki (fot. PAP/EPA/TANNEN MAURY

Najnowsze

Popularne

Po postrzeleniu przez policję Afroamerykanina w mieście Kenosha w stanie Wisconsin wybuchły zamieszki. W poniedziałek do miasta skierowano oddziały Gwardii Narodowej; drugą noc z rzędu obowiązywać będzie godzina policyjna.

Nowe zamieszki w USA. Policjanci 7 razy strzelili Afroamerykaninowi w plecy [WIDEO]

7 strzałów w plecy otrzymał od policjantów czarnoskóry Jacob Blake w mieście Kenosha w stanie Wisconsin. Jak podaje jego przyjaciel, do zdarzenia...

zobacz więcej

29-letni Jacob Blake przebywa w szpitalu. Jego stan jest stabilny.

W niedzielę mężczyzna został postrzelony przez policję. W jego kierunku oddano co najmniej siedem strzałów w plecy. Na nagraniu z incydentu widać, jak do wchodzącego do samochodu Blake'a co najmniej jeden z trzech obecnych na miejscu zdarzenia policjantów otwiera ogień.

W trakcie oddawania strzałów – jak informują lokalne media – w samochodzie przebywało trzech synów Blake'a. Rodzina postrzelonego uważa, że przed incydentem próbował on załagodzić spór dwóch osób dotyczący zarysowania samochodu.

Podobnie jak w przypadku zabitego przez policję pod koniec maja w Minneapolis George'a Floyda, film z incydentu szybko upowszechnił się w mediach społecznościowych, powodując gwałtowne protesty. W położonej między Chicago i Milwaukee Kenoshy oburzony tłum w nocy z niedzieli na poniedziałek rozbijał szyby w sklepach oraz podpalał samochody. Próbowano podpalić gmach sądu. W poniedziałek centrum miasta zamknięto; naprawiano szkody z poprzedniego dnia. W nocy z poniedziałku na wtorek ponownie obowiązywać będzie godzina policyjna. By zapewnić bezpieczeństwo, do miasta na prośbę lokalnych władz skierowano oddziały Gwardii Narodowej.

W sprawie postrzelenia Blake'a trwa śledztwo departamentu sprawiedliwości stanu Wisconsin. Funkcjonariusze obecni przy postrzeleniu Blake'a zostali tymczasowo odsunięci od służby. Jest to przy takich incydentach standardowa procedura w USA.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej