RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Próba otrucia Nawalnego. Bruksela apeluje do Moskwy

Aleksiej Nawalny przebywa w jednej z berlińskich klinik (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
Aleksiej Nawalny przebywa w jednej z berlińskich klinik (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Unia Europejska domaga się od Rosji rzetelnego wyjaśnienia domniemanej próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. – Rosyjskie władze muszą bezzwłocznie wszcząć niezależne i transparentne dochodzenie – oświadczył wieczorem szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Szef MSZ Niemiec: W sprawie Nawalnego brakuje wielu informacji

W sprawie Aleksieja Nawalnego brakuje wielu informacji – oświadczył minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. Jeden z liderów rosyjskiej...

zobacz więcej

Borrell podkreślił, że zarówno rosyjski naród, jak i społeczność międzynarodowa domagają się pełnego wyjaśnienia tej sprawy i postawienia sprawców przed sądem.

– Unia Europejska stanowczo potępia zamach na życie pana Nawalnego – zaznaczył Josep w oświadczeniu wydanym Borrell niedługo po tym, jak berlińscy lekarze stwierdzili, że doszło do próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty.

Wcześniej do wszczęcia śledztwa w tej sprawie wezwała Kreml kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Lekarze zajmujący się Aleksiejem Nawalnym w berlińskim szpitalu Charite oświadczyli wcześniej w poniedziałek, że dotychczasowe badania wskazują na próbę otrucia rosyjskiego opozycjonisty. Wskazali, że jeszcze nie jest znana konkretna substancja paralityczno-drgawkowa, której użyto.

Merkel i Maas wzywają władze Rosji do wyjaśnienia sprawy Nawalnego

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wraz z szefem niemieckiej dyplomacji Heiko Maasem wezwali w poniedziałek Rosję do wyjaśnienia podejrzanego zatrucia...

zobacz więcej

Stan ciężki

Szpital podał, że pacjent znajduje się na oddziale intensywnej terapii i nadal jest w śpiączce. Stan zdrowia Nawalnego określany jest jako ciężki, ale szpital podkreślił, że jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Nawalny, jeden z liderów opozycji antykremlowskiej w Rosji, został hospitalizowany w czwartek w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność. Samolot lądował przymusowo w Omsku.

Na żądanie rodziny Nawalny w nocy z piątku na sobotę został przetransportowany lotniczym ambulansem z Omska do szpitala w Berlinie.

Rosyjscy lekarze utrzymywali, że nie wykryli w organizmie polityka żadnej trucizny. Początkowo nie chcieli wyrazić zgody na wyjazd pacjenta argumentując, że jego stan jest niestabilny. Zapewniali też, że w kwestii leczenia Nawalnego nie byli pod presją władz.

Zdaniem specjalistów, na których powołuje się radio Echo Moskwy, tego typu substancje były paralityczno-drgawkowe w Związku Radzieckim wykorzystywane do produkcji broni chemicznej. Rosyjski politolog Abbas Galliamow powiedział, że „diagnoza niemieckich lekarzy budzi większe zaufanie, niż postawiona wcześniej przez rosyjskich lekarzy”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej