RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zapomniane miejsca powstania. „Serce boli, gdy patrzy się na to, jak to dziś wygląda”

Z informacji i zdjęć od naszego czytelnika wynika, że na co dzień to miejsce jest w opłakanym stanie (fot. Twoje Info)

Na granicy Pruszkowa i Piastowa (woj. mazowieckie) stoi brama przez którą podczas II wojny światowej do obozu przejściowego, a następnie do obozów pracy i zagłady, przeszło 410 tys. mieszkańców stolicy. Jest ona zniszczona i zaniedbana. „Chciałbym zainteresować Państwa miejscem, które dla mieszkańców Warszawy i okolicznych miejscowości powinno być wyjątkowo ważne. Szczególnie teraz, w okresie rocznicy Powstania Warszawskiego” – napisał nasz czytelnik na platformę Twoje Info.

Hołd dla więźniów obozu Dulag 121 w Pruszkowie i wypędzonych z Warszawy

Marsz, inscenizacja i uroczysty apel – w niedzielę w Warszawie i Pruszkowie odbędą się obchody Dnia pamięci więźniów obozu Dulag 121 i niosących im...

zobacz więcej

„Serce boli, gdy patrzy się na to, jak dziś wygląda to miejsce. Śmieci, butelki po alkoholu, uschnięte kwiaty, brudna ściana i wyłamane na niej elementy. Oto obraz po 76 latach. Smutne, lecz prawdziwe” – napisał czytelnik .

Z informacji i zdjęć od naszego czytelnika wynika, że na co dzień to miejsce jest w opłakanym stanie. 

O komentarz poprosiliśmy panią Małgorzatę Bojanowską, dyrektor Muzeum Dulag 121. – Niestety problem pojawia się cyklicznie. W tym miejscu organizowane są libacje, bo monitoring nie jest w stanie go objąć. Właścicielem bramy jest prywatna firma. Pracownicy muzeum tam sprzątają, jednak po kilku dniach na nowo jest nieporządek. Mur natomiast należy do kolei, które nie angażują się w tę sprawę. Rozmawiałam z przedstawicielami Urzędu Miasta, w tym tygodniu ma zostać odmalowany mur, zostaną zasadzone nowe kwiaty. Ja natomiast wnioskowałam o to, aby miejsce zostało zabezpieczone ogrodzeniem – wyjaśniła.

Dulag 121 był niemieckim obozem przejściowym, w którym gromadzono cywilną ludność Warszawy i okolicznych miejscowości, wypędzaną z domów w trakcie oraz po zakończeniu Powstania Warszawskiego.

Obóz został utworzony 6 sierpnia 1944 roku na terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pruszkowie. Funkcjonował do połowy grudnia 1944 roku, a w formie szczątkowej – do 16 stycznia 1945 roku.

Przez Dulag 121 przeszło w tym okresie od 390 tys. do 410 tys. osób, spośród których dziesiątki tysięcy zostały po krótkim pobycie w obozie wywiezione na roboty przymusowe w głąb Rzeszy lub zesłane do obozów koncentracyjnych.

Z powodu chorób, wyczerpania lub z rąk strażników śmierć poniosło od kilkuset do kilku tysięcy więźniów Dulagu 121. Ponad 30 tys. osób zdołało jednak opuścić obóz dzięki pomocy zatrudnionego tam polskiego personelu.

źródło:
Zobacz więcej