RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Hołownia chce masowego „wyszczepiania” Polaków

Zaapelował do rządu o kupno milionów szczepionek (fot. PAP/Rafał Guz)
Zaapelował do rządu o kupno milionów szczepionek (fot. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Apelujemy do rządu o zakup kilkunastu milionów szczepionek przeciwko grypie sezonowej i podjęcie masowego wyszczepiania, zwłaszcza grup ryzyka opisywanych w procedurach związanych z koronawirusem – powiedział były kandydat w wyborach prezydenckich Szymon Hołownia. Zaznaczał, że chce przedstawiać „dobre rozwiązania”.

Włochy: Ruszyły testy szczepionki przeciwko koronawirusowi

Testy włoskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi rozpoczynają się w poniedziałek w rzymskim szpitalu zakaźnym Spallanzani. Do testów wybrano 90...

zobacz więcej

Podczas konferencji prasowej przed ministerstwem zdrowia Hołownia zapowiedział, że każdego 23. dnia miesiąca będzie organizował konferencje poświęcone zarządzaniu sytuacją kryzysową związaną z epidemią COVID-19.

– Właśnie w tym dniu, dlatego że właśnie 23 marca tego roku ogłoszono w Polsce stan epidemii, zaczął się ten kryzys związany z epidemią koronawirusa, zaczęła się sytuacja, która zdezorganizowała życie nam wszystkim – powiedział.

– Pierwsza rzecz, którą musimy uporządkować bez żadnych wątpliwości, to spójny, jasny i czytelny system zarządzania sytuacją, w której ktoś podejrzewa, że może być zakażony koronawirusem. Musimy stworzyć proste i jasne narzędzia, aby ci, którzy mają takie podejrzenia, nie byli odsyłani od Annasza do Kajfasza, żeby jasno wiedzieli, jakie procedury ich obejmują, bo sytuacja, w której się znajdujemy, pozostawia wiele do życzenia – mówił na spotkaniu z dziennikarzami Hołownia.

Kolejną propozycją, którą zapowiedziano na konferencji, jest uruchomienie „koronatelefonu”, czyli jednego numeru, który pozwoli szybko i sprawnie uzyskać informacje co do procedur, którym podlegają pacjenci, ale także takie ułożenie systemu ochrony zdrowia, który pozwalałby na leczenie innych chorób.

Hołownia i jego eksperci mówili także o jasnych procedurach zwalniania obywateli bezobjawowych z kwarantanny oraz doprowadzenie do sytuacji, w której zwiększy się radykalnie wyszczepialność na grypę.

Eksperymentalne szczepionki na koronawirusa testowane na Chińczykach

Władze chińskie od lipca podają eksperymentalne szczepionki przeciw koronawirusowi osobom z grup narażonych na wysokie ryzyko infekcji –...

zobacz więcej

– Jesteśmy na progu sezonu grypowego. Co to oznacza? To oznacza, że bardzo wiele ludzi będzie miało po prostu objawy: kaszel, katar, wysoką gorączką z którymi pójdzie do swojego lekarza, do podstawowej opieki zdrowotnej. Jak oni tam pójdą z objawami grypy, a dojdą do tego ci, którzy przyjdą mając COVID z bardzo podobnymi objawami, to system się zawali, a przynajmniej bardzo poważnie zatka i nie udzieli pomocy w taki sposób, w jaki powinien to zrobić – mówił polityk.

Zaznaczył przy tym, że „jeśli my teraz wyszczepimy odpowiednią liczbę Polaków na grypę – zmniejszy się liczba tych, którzy będą prezentowali te objawy, a więc zmniejszy się liczba tych osób, które będą czekały w poczekalniach podstawowej opieki zdrowotnej, odciążą ich tak, żeby oni mogli udzielić pomocy rzeczywiście tym, którzy za chwilę znajdą się w ciężkim stanie w związku z COVID”.

– Apelujemy do rządu o zakup kilkunastu milionów szczepionek, co najmniej kilkunastu milionów szczepionek, o doprowadzenie do tego, żeby te szczepionki na sezonową grypę były dostępne bezpłatnie dla każdego, żeby podjąć akcję masowego wyszczepiania przeciwko grypie sezonowej zwłaszcza grup ryzyka (...) i żeby uprościć procedury tak – choćby wzorem Niemiec – żeby szczepić na grypę mogli m.in. farmaceuci – mówił Hołownia i dodał, że wyszczepialność na grypę w Polsce wynosi 5 proc., kiedy w Niemczech jest to 60 proc., a w Wielkiej Brytanii jest to 70 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej