RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Okoliczności odwołania łódzkiego kuratora oświaty wyjaśni wojewoda

Dymisja łódzkiego kuratora była zaplanowana na sierpień – podkreślił Paweł Szefernaker (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Wojewoda łódzki przedstawi okoliczności, w jakich został odwołany łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski – poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Zapewnił, że wyjaśni te wszystkie wątpliwości koalicjantów ze Zjednoczonej Prawicy.

Dworczyk o kulisach odwołania łódzkiego kuratora oświaty. Podał przyczynę

Mamy do czynienia z sytuacją, wokół której narosło pewne napięcie polityczne. Łódzki kurator oświaty został odwołany zgodnie z przepisami. Z mojej...

zobacz więcej

Łódzki kurator oświaty został odwołany przez ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego na wniosek wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego. Wniosek o odwołanie Wierzchowskiego skierował do szefa MEN również poseł Lewicy Tomasz Trela. Miała być to reakcja na wypowiedzi kuratora w TV Trwam z czwartku.

– Jesteśmy na etapie wirusa, ale myślę, że ten wirus LGBT, wirus ideologii jest znacznie groźniejszy, bo to jest wirus dehumanizacji społeczeństwa – powiedział wówczas Wierzchowski.

Wojewoda zapewnił, że decyzja o odwołaniu kuratora nie miała żadnego związku z jego wypowiedziami na antenie TV Trwam.

Wiceprzewodniczący Solidarnej Polski i wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zapowiedział, że ugrupowanie zwróci się do ministra edukacji o wyjaśnienie, czy odwołanie łódzkiego kuratora oświaty miało związek z jego wypowiedzią na temat ideologii LGBT.

Solidarna Polska zamieściła na swoim profilu w mediach społecznościowych wpis, w którym wskazuje, że decyzja o odwołaniu Wierzchowskiego wzbudziła niepokój wśród jej wyborców.

Szefernaker w Polsat News mówił, że okoliczności związane z odejściem kuratora oświaty w województwie łódzkim są nieporozumieniem.

– Pan kurator od dawna był oceniany w taki sposób, że miało dojść do dymisji w sierpniu, przed rozpoczęciem roku szkolnego, tak żeby nowy kurator od września już funkcjonował – powiedział. – Dziś wojewoda łódzki przedstawi okoliczności, w jakich został odwołany kurator oświaty łódzki i wyjaśni te wszystkie wątpliwości naszych koalicjantów – poinformował.

Łódzki kurator oświaty odwołany przez MEN. Wojewoda dementuje pogłoski

Łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski został odwołany z funkcji przez ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego. Informację...

zobacz więcej

Jak dodał, że jeżeli takie wątpliwości koalicjantów się pojawiają, to powinny zostać wyjaśnione wewnątrz rządu, a nie poprzez media.

W niedzielę wojewoda łódzki za pośrednictwem swojej rzeczniczki Dagmary Zalewskiej przekazał, że „decyzja o odwołaniu łódzkiego kuratora oświaty nie miała żadnego związku z jego wypowiedziami na antenie TV Trwam”. „Takie decyzje są zawsze wynikiem pogłębionej analizy działań i efektów pracy, a nie pojedynczych wypowiedzi medialnych” – poinformowano.

Poseł Rafał Bochenek (PiS) zaapelował do wojewody łódzkiego o przywrócenie kuratora. „Panie wojewodo, proszę rozważyć przywrócenie Pana kuratora Grzegorza Wierzchowskiego. Podjęta decyzja uderza w wartości, o jakie walczymy, zwłaszcza w kontekście wielkiej nagonki LGBT na naszą kulturę, tradycję i porządek społeczny. Nie ulegajmy! Nie tędy droga!” – napisał na Twitterze.

źródło:

Zobacz więcej