RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wykonywanie rozkazów „wyłącza” empatię

Nowe badania (fot. Shutterstock/mikute)
Nowe badania (fot. Shutterstock/mikute)

Najnowsze

Popularne

W momencie wykonywania poleceń wydawanych przez autorytet lub przełożonego w mózgu następuje spadek aktywności obszarów regulujących empatię i poczucie winy – informują badacze z Holenderskiego Instytutu Neuronauki w Amsterdamie. Ich wnioski ukazały się w piśmie „NeuroImage”.

Układ rozrodczy kobiety sprawdza, czy partner jest odpowiedni 

Substancje wydzielane przez układ rozrodczy kobiety oddziałują na plemniki i w ten sposób pomagają części z nich. Kobiecy organizm promuje plemniki...

zobacz więcej

Gdy jesteśmy świadkami cierpienia innych, w naszych obszarach mózgu związanych z odczuwaniem bólu (takich jak przednia wyspa i kora zakrętu obręczy) następuje zwiększenie aktywności. Im silniejsza jest ta aktywność, tym większy jest poziom naszej empatii i tym bardziej jesteśmy skłonni przeciwdziałać przemocy wobec innych – tłumaczą autorzy.

Podczas eksperymentów naukowcy połączyli uczestników w pary. Jednej z osób przypisano rolę wykonawcy, a drugiej rolę ofiary.

Podczas wykonywania zadania rejestrowano aktywność mózgu wykonawców. Mieli oni do dyspozycji dwa przyciski – jeden aktywował wysyłanie impulsu powodującego łagodny ból na dłoni ofiary w zamian za 0,05 euro, a drugi nie powodował żadnej negatywnej reakcji, ale taż nie przynosił pieniędzy. Podczas 60 rund wykonawcy mogli dokonywać samodzielnego wyboru przycisku lub otrzymywali polecenia od osoby prowadzącej eksperyment.

Wykonawcy częściej zadawali ból ofiarom, gdy otrzymywali polecenie. Badacze zaobserwowali, że w tych sytuacjach obszary mózgu związane z empatią i poczuciem winy były mniej aktywne niż wówczas, gdy uczestnicy podejmowali samodzielną decyzję.

„W czasie wojny okrucieństwa popełniane są często przez zwyczajnych ludzi, którzy wykonują rozkazy. Lepsze zrozumienie procesów neurologicznych regulujących poziom empatii i posłuszeństwa jest istotne dla zapobiegania aktom masowej przemocy w przyszłości” – komentuje autorka analizy dr Emilie Caspar.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej