RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zatrzymania CBA ws. piramidy finansowej. „Kilka tysięcy osób straciło kilkaset milionów”

Zatrzymani trafili do aresztu (fot. cba.gov.pl)
Zatrzymani trafili do aresztu (fot. cba.gov.pl)

CBA zatrzymało trzy osoby w sprawie funkcjonowania piramidy finansowej. Według śledczych nawet kilka tysięcy osób mogło stracić kilkaset milionów złotych. Jak poinformowała nas rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz, zatrzymani usłyszeli już zarzuty karne.

Deweloperka w rękach CBA. Śledztwo ws. korupcji w wołomińskim starostwie

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejną osobę w śledztwie dotyczącym korupcji w starostwie w Wołominie. Kobietę zatrzymali...

zobacz więcej

Zatrzymań dokonali agenci z delegatury Biura w Katowicach w śledztwie nadzorowanym przez warszawską prokuraturę okręgową. Wśród zatrzymanych są – prezes zarządu warszawskiej spółki, członek zarządu oraz były dyrektor działu prawnego – radca prawny.

Według CBA spółka w latach 2016-2020 zarówno w centrali, jak i w oddziałach terenowych „oferowała sprzedaż instrumentów finansowych (głównie obligacji) kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, głównie na rynku nieruchomości”.

Pracownicy spółki, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadzali klientów w błąd. „Wszystko wskazuje na to, że mieli świadomość, że kondycja finansowa emitentów już w chwili emisji instrumentów finansowych budziła wątpliwości, co do możliwości wypłaty zainwestowanego przez obligatariuszy kapitału oraz wynikających z niego odsetek, a deklarowana wartość ustanawianego zabezpieczenia znacząco odbiegała od realnej wartości rynkowej” – informuje nas Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Medyczna marihuana za łapówkę. CBA udaremniło wprowadzenie produktu na rynek

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwie osoby chwilę po zawarciu przez nie porozumienia ws. „załatwienia” rejestracji produktu...

zobacz więcej

Wstępne informacje zgromadzone w śledztwie wskazują, że działalność przestępcza mogła doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem nawet kilku tysięcy osób, a szacunkowe straty sięgają kilkuset milionów złotych. Jednocześnie agenci CBA przeszukali kilkadziesiąt miejsc związanych z przedmiotem śledztwa.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa wielkich rozmiarów. Na wniosek prokuratury sąd zastosował wobec zatrzymanych tymczasowy areszt na trzy miesiące. CBA współpracuje w tej sprawie z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego oraz Głównym Inspektorem Informacji Finansowej.

„Postępowanie prowadzone od kilku miesięcy przez funkcjonariuszy CBA jest rozwojowe. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty” – zaznaczono.

Jak poinformowała nas rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz, podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w latach 2016-2020 w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw, m.in. „oszustwa, prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa, prowadzenia bez wymaganego zezwolenia działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi, jak również dokonania oszustwa polegającego na wprowadzaniu nabywców instrumentów finansowych w błąd m.in. co do braku poziomu ryzyka inwestycyjnego, dobrej kondycji finansowej i sytuacji gospodarczej emitentów, jak też legalności prowadzenia działalności przez spółkę”.

W wyniku tej działalności pokrzywdzonych zostało ponad 80 osób. „W oparciu o obszerny materiał dowodowy zgromadzony w sprawie ustalono wartość poniesionych przez pokrzywdzonych strat na kwotę przekraczającą 17 milionów złotych” – przekazała.

Nie można wykluczyć, że ostateczna liczba pokrzywdzonych, jak też suma strat znacząco przewyższy wartości obecnie ustalone – zaznaczyła.

źródło:
Zobacz więcej