RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Włochy: Ruszyły testy szczepionki przeciwko koronawirusowi

Ochotnicy biorący udziałw teście zostana wynagrodzeni kwotą 700 euro (zdjęcie ilustracyjne) (fot.  Andrey Rudakov/Bloomberg via Getty Images)
Ochotnicy biorący udziałw teście zostana wynagrodzeni kwotą 700 euro (zdjęcie ilustracyjne) (fot. Andrey Rudakov/Bloomberg via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Testy włoskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi rozpoczynają się w poniedziałek w rzymskim szpitalu zakaźnym Spallanzani. Do testów wybrano 90 ochotników z siedmiu tysięcy, którzy wyrazili gotowość udziału w tym eksperymencie. Otrzymają za to po 700 euro.

Eksperymentalne szczepionki na koronawirusa testowane na Chińczykach

Władze chińskie od lipca podają eksperymentalne szczepionki przeciw koronawirusowi osobom z grup narażonych na wysokie ryzyko infekcji –...

zobacz więcej

To może być przełom w walce z Covid-19 – podkreślają włoskie media przed oczekiwaną inauguracją testowania szczepionki. Projekt jej stworzenia sfinansowały władze stołecznego regionu Lacjum wraz z Ministerstwem Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych.

Celem tego projektu jest to, by szczepionka była gotowa wiosną przyszłego roku.

„Rozpoczyna się pierwsza faza badań po to, by ocenić bezpieczeństwo i immunogenność szczepionki przeciwko Sars-CoV-2” – podkreśliła w nocie włoska Agencja Leków ( Aifa). Wyjaśniła, że do testów, po wstępnych kontrolach wybrano 45 zdrowych osób w wieku od 18 do 55 lat oraz tyle samo w grupie wiekowej 65-85 lat.

Pierwszą grupą, która otrzyma dawkę szczepionki są mężczyźni w wieku od 31 do 46 lat.

Jeżeli nie stwierdzi się u nich niekorzystnych reakcji, przetestowana zostanie następna grupa, której podana zostanie większa dawka preparatu. Ta pierwsza eksperymentalna faza potrwa 8-10 tygodni. Na późną jesień planowana jest faza druga i trzecia.

„Jeśli wszystko pójdzie dobrze, na wiosnę będziemy mieli szczepionkę przeciwko Covid-19. Pracujemy ciężko, aby tak było” – zapewnił jeden z dyrektorów szpitala w Wiecznym Mieście Francesco Vaia.

Wyraził opinię, że szczepionka ta nie powinna być obowiązkowa. „To my będziemy musieli przekonać obywateli do jej dobroczynnego działania” – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej