RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zamach stanu w Mali: Junta chce trzyletniego okresu przejściowego

Wiwatujące tłumy w trakcie przejazdu żołnierzy przez Boulevard de l'Independance w stolicy Mali, Bamako 18 sierpnia 2020 roku (fot. John Kalapo/Getty Images)

Członkowie junty wojskowej, którzy przejęli władzę w Mali, zaproponowali powołanie organu przejściowego kierowanego przez oficera, który rządziłby krajem przez okres trzy lata. Zgodzili się też na powrót odsuniętego od władzy prezydenta do domu.

Zamach stanu w Mali. W Bamako delegacja państw Afryki Zachodniej

Delegacja Krajów Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) przybyła w sobotę do Mali, gdzie kilka dni temu junta wojskowa obaliła i...

zobacz więcej

W okresie przejściowym miałaby zostać dokonana „rewizja podstaw państwa malijskiego”, a stojący na czele tymczasowego organu oficer byłby równocześnie szefem państwa. Ujawniły to cytowane przez agencję AFP źródła zbliżone do junty i delegacji Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), która przybyła do stolicy Mali – Bamako.

Przedstawiciel junty potwierdził te informacje dodając, że podczas trzyletniego okresu przejściowego tymczasowy prezydent wojskowy kierowałby rządem złożonym w większości z wojskowych.

Junta wyraziła równocześnie zgodę na uwolnienie odsuniętego od władzy prezydenta Ibrahima Boubacara Keitę, który został przewieziony przez puczystów do obozu wojskowego Kati na przedmieściach stolicy, i jego „powrót do domu w Bamako”.

Źródło w ECOWAS dodało, że jeśli Keita będzie chciał udać się w podróż w celu poddania się leczeniu, to „nie będzie z tym problemu”.

Delegacja ECOWAS miała też uzyskać zgodę junty na przewiezienie przebywającego w tym samym obozie byłego premiera Buobou Cisse do „zabezpieczonej rezydencji w Bamako”.

Keita był prezydentem Mali przez ostatnie siedem lat. Doszło tam niedawno do protestów, wzywających go do ustąpienia z powodu zarzucanej mu korupcji i niezdolności do uporania się z rosnącym zagrożeniem ze strony islamskich dżihadystów w północnych i centralnych rejonach kraju.

Zamach stanu w Mali potępiły m. in. Unia Europejska i ONZ.

źródło:

Zobacz więcej