RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hajlował na manifestacji. Odpowie za propagowanie faszyzmu

Zachowanie mężczyzny potępił wcześniej m.in. prezydent Katowic Marcin Krupa (fot. Marzena Bugała/dziennikzachodni.pl)
Zachowanie mężczyzny potępił wcześniej m.in. prezydent Katowic Marcin Krupa (fot. Marzena Bugała/dziennikzachodni.pl)

Mężczyzna, który w trakcie piątkowej manifestacji wykonywał gesty nazistowskiego pozdrowienia, został zatrzymany przez policję – poinformował w niedzielę wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Zachowanie demonstranta potępił prezydent Katowic Marcin Krupa i oświadczył, że liczy na szybkie i surowe wymierzenie kary. Zatrzymany mężczyzna odpowie za publiczne propagowanie faszyzmu i nawoływanie do nienawiści.

Skandal w Belgii. Policjantka hajlowała, mężczyzna umierał w celi [WIDEO]

W Belgii oburzenie i odsunięcie się wiceszefa policji federalnej po tym, jak media ujawniły nagranie pokazujące brutalność funkcjonariuszy i...

zobacz więcej

W piątek w Katowicach zorganizowano trzy demonstracje. Uczestnicy jednej z nich solidaryzowali się z Białorusinami, druga była manifestacją solidarności ze środowiskami LGBT. Z kolei środowiska narodowe zorganizowały marsz anty-LGBT. Jak podawała prasa, publikując zdjęcia, uczestnicy tego marszu wykonywali gest nazistowskiego pozdrowienia. Śląska policja podawała w sobotę, że na uczestników tego zgromadzania nałożono sześć mandatów – m.in. za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, używanie wulgarnych słów i zaśmiecanie.

„W związku z bulwersującym zachowaniem co najmniej jednego uczestnika zgromadzenia przeprowadzono czynności sprawdzające pod kątem art. 256 kk tj. publiczne propagowanie faszyzmu. Policja zabezpieczyła również nagrania z monitoringu, zgromadzony materiał zostanie przekazany do prokuratury” – poinformował zespół prasowy śląskiej policji. Policjanci zaznaczyli, że będą jeszcze przeglądali materiał filmowy z demonstracji i jeśli okaże się, że ktoś jeszcze złamał prawo, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

W niedzielę krótko po południu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik przekazał na Twitterze informację o zatrzymaniu hajlującego w piątek mężczyzny.

Do wpisu dołączył nagranie opublikowane przez Muzeum Auschwitz, którego przedstawiciele odnieśli się do wydarzeń w Katowicach. „Nazistowski gest nasycony jest nienawiścią. Użycie go w Polsce, gdzie ideologia niemieckiego nazizmu przyniosła tyle cierpienia, jest szczególnie bolesne. Do tego te straszne słowa pogardy. Dla człowieka. Nienawiść narasta stopniowo. Od gestów i słów” – czytamy we wpisie instytucji. W lipcu w stolicy woj. śląskiego środowiska narodowe zorganizowały w zgromadzenie pod hasłem „Katowice miastem nacjonalizmu”. Choć było ono legalne i wszystkie formalności zostały spełnione, po demonstracji władze Katowic zapowiedziały pozew przeciwko organizatorom. Chodzi o naruszenie dobrego imienia miasta poprzez posługiwanie się takim hasłem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej