RAPORT

Wojna na Ukrainie

Łódzki kurator oświaty odwołany przez MEN. Wojewoda dementuje pogłoski

Grzegorz Wierzchowski odwołany przez MEN (fot. arch. PAP/Grzegorz Michałowski)
Grzegorz Wierzchowski odwołany przez MEN (fot. arch. PAP/Grzegorz Michałowski)

Łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski został odwołany z funkcji przez ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego. Informację potwierdziła rzecznika prasowa MEN Anna Ostrowska. Wnioskował o to wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, który dementuje pogłoski sugerujące, by powodem dymisji była niedawna medialna wypowiedź Wierzchowskiego.

„Bezpieczny powrót do szkoły”. Najważniejsze zasady w nowym spocie TVP [WIDEO]

Kto by pomyślał, że dzieci zatęsknią za szkołą. Jednak teraz, po kilkumiesięcznej przerwie związanej z epidemią koronawirusa, najmłodsi wręcz nie...

zobacz więcej

Ostrowska poinformowała, że na początku ubiegłego tygodniu resort otrzymał wniosek od wojewody łódzkiego o odwołanie tamtejszego kuratora oświaty. – Minister edukacji odniósł się do tego wniosku pozytywnie po dogłębnej analizie dotychczasowej działalności łódzkiego kuratora oświaty – przekazała.

Nie podała powodów odwołania Wierzchowskiego odsyłając do wojewody łódzkiego, który – jak podkreśliła – „jest odpowiedzialny za kwestie kadrowe związane z kuratorium oświaty w Łodzi”.

W piątek wniosek o odwołanie Wierzchowskiego ze stanowiska skierował do ministra oświaty poseł Lewicy Tomasz Trela. Była to reakcja na wypowiedzi kuratora w TV Trwam z czwartku. – Jesteśmy na etapie wirusa, ale myślę, że ten wirus LGBT, wirus ideologii jest znacznie groźniejszy, bo to jest wirus dehumanizacji społeczeństwa – stwierdził Wierzchowski.

Wierzchowski w mediach społecznościowych przyznał, że otrzymał informację o odwołaniu go z pełnionej funkcji. Stwierdził przy tym, że jeszcze w środę w czasie spotkania z szefem MEN Dariusz Piontkowski „nic o tym nie wspomniał”. Głos w sprawie zabrał także wojewoda łódzki. „Decyzja o odwołaniu łódzkiego kuratora oświaty nie miała żadnego związku z jego wypowiedziami na antenie TV Trwam. Takie decyzje są zawsze wynikiem pogłębionej analizy działań i efektów pracy, a nie pojedynczych wypowiedzi medialnych” – przekazał w niedzielę Tomasz Bocheński za pośrednictwem swojej rzeczniczki Dagmary Zalewskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej