RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Rzeczy dzieją się w Warszawie”. Nowa książka o życiu stolicy 

O zwyczajnych miejscach stolicy opowiada sześcioro pisarzy (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Muzeum Warszawy wydało książkę „Rzeczy dzieją się w Warszawie” – zbiór opowiadań o stolicy – współczesnych legend miejskich, autorstwa sześciorga pisarzy. Ich historie inspirowane są wybranymi eksponatami z Muzeum Warszawy i opowieściami o zwyczajnych miejscach w mieście.

Praga i reszta świata. Stara warszawska dzielnica dalej budzi respekt i podziw turystów

Warszawska Praga dalej budzi respekt przyjezdnych i podziw miłośników starych zabudowań. Na pewno drugiego takiego miejsca na Ziemi nie znajdziemy....

zobacz więcej

Czytelnicy dowiedzą się m.in. o Ninji z Grochowa, poznają historię Ikei na Targówku czy króla popu na nadwiślańskiej plaży. 

„Rzeczy dzieją się w Warszawie” to już trzecia książka z warszawskimi opowiadaniami wydana przez Muzeum Warszawy. O zwyczajnych miejscach stolicy opowiada sześcioro pisarzy. Opowieści łączą wątki fantastyczne z lokalnym konkretem – historycznymi wydarzeniami, postaciami i elementami krajobrazu. W odróżnieniu od bajek umiejscowione są w rzeczywistej, dobrze znanej przestrzeni miejskiej, tłumacząc pochodzenie nazwy ulicy czy związanego z danym miejscem symbolu. 

Zaproszeni do jej napisania pisarze stworzyli alternatywne, literackie historie na temat Warszawy, jej dzielnic, miejsc, postaci historycznych i bohaterów lokalnej wyobraźni.

Opowiadają: Błażej Brzostek, Wojciech Kuczok, Maciej Łubieński, Agata Passent, Monika Powalisz i Michał Walczak.
Projekt: Kuba Sowiński / Szeryfy.
Ilustracje: Aleksandra Cieślak.
Koncepcja i redakcja: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska.

źródło:
Zobacz więcej