RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Spędził na kwarantannie tygodnie. Testy na koronawirusa dawały różne wyniki

Najnowsze

Popularne

Pan Sebastian Mrozik spędził na kwarantannie aż siedem tygodni. Jego testy na COVID-19 dawały raz wynik pozytywny, a raz negatywny. Po długich tygodniach w izolatorium pan Sebastian wrócił właśnie do swojej rodziny. W programie „O tym się mówi” w TVP Info naukowcy wyjaśnili, jak to możliwe, że testy na koronawirusa mogą dawać czasem tak różne wyniki.

„Koronawirus. Poradnik”: Jak wygląda proces leczenia?

Kiedy pojawiają się objawy koronawirusa, co powinniśmy zrobić przede wszystkim? Jak wygląda proces leczenia? O tym, a także o faktach i mitach o...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Jak o tym myślimy, to cieszymy się, że jest to już za nami i że nie musimy się już martwić tym, co robić z dziećmi w domu. Było naprawdę bardzo ciężko – przyznała Sylwia Mrozik, żona pana Sebastiana. Przyznała, że będą próbowali dowiedzieć się, „czym były spowodowane te testy”.

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut wyjaśniając powody zaistniałej sytuacji zwrócił uwagę na dwa elementy. – Po pierwsze nie ma metod doskonałych. Metody molekularne mają jedną cechę: wykrywają nawet jedną cząsteczkę, a od czasu do czasu (…) może dojść do znalezienia się czegoś, co nie powinno się znaleźć w badanym materiale – powiedział. Wskazał, że szanse na zaistnienie takiej sytuacji są oceniane w dobrym laboratorium na jeden proc.

– Drugi problem jest taki, że ta metoda nie wykrywa wirusa jako wirusa; wykrywa jego genom. Śladowe ilości genomu po przechorowaniu mogą zostać stosunkowo długo i to nie znaczy, że ten człowiek jest zakaźny – wyjaśnił prof. Gut.

– Powiedziałbym, że potrzeba specjalnych metod na specjalne sytuacje. I tutaj poza wykonaniem testu molekularnego, testu genetycznego trzeba i należy wykonywać w takiej sytuacji badania serologiczne, badania przeciwciał – powiedział z kolei dr Michał Sutkowski, prezes mazowieckiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Dodał, że równocześnie należy mieć na względzie stan kliniczny chorego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej